LISTE Art Fair – Barometr młodej sztuki.Bazylea słynie z wielu międzynarodowych muzeów i instytucji kulturalnych, od Kunstmuseum po Beyeler Fondation. Co roku w czerwcu miasto to staje się jednak najważniejszym rynkiem handlu dziełami sztuki na świecie. W tym roku pomiędzy 11 a 16 czerwca odbywają się tu nie tylko najgłośniejsze jeśli chodzi o sprzedaże i jakość prezentowanej sztuki targi – Art Basel, ale także Design Miami, Volta, SCOPE Basel, FRAME Basel, Photo Basel, G-Z Basel. Jak na jeden tydzień ilość stoisk nie do przejścia.


Chciałabym zatem przybliżyć Państwu jeszcze jedne targi, które szczególnie cenię za ich nietuzinkowość, świeżość i kuratorski dobór prezentowanych artystów. Mowa o targach LISTE - Art Fair Basel. Jeśli poszukują Państwo nowych odkryć w sztuce młodszego pokolenia artystów, to jest to idealne miejsce. W tym roku targi odbywają się pod nowym kierownictwem po raz 23. Jednak sukces ostatnich lat (za dyrekcji Petera Bläuera), a także fakt, iż galerie debiutujące na tych targach od razu były „przechwycane” przez Art Basel (w ty roku Galeria Dawid Radziszewski z pracą Katarzyny Przezwańskiej bierze udział w sekcji Statements, natomiast galeria Stereo, we współpracy z nowojorską galerią Bureau, w sekcji Feature z Wojciechem Bąkowskim – obie galerie w ubiegłym roku uczestniczyły w LISTE) dowodzi znaczenia LISTE. Przy okazji targów miałam okazję przeprowadzić wywiad „REINFORCING LISTE'S ART” z nowym dyrektorem Joanną Kamm.

 

„Dla mnie, jako nowego dyrektora targów nie chodzi o to, żeby wywrócić targi do góry nogami, ale o poznanie wszystkich procesów w pierwszym roku, a następnie zastanowienie się, jakie zmiany mogą mieć sens. Najważniejszą rzeczą dla mnie jest wykorzystanie wszystkich dostępnych kanałów, aby podkreślić społeczne znaczenie młodej sztuki współczesnej”.


Na targach LISTE można odkryć najnowsze kierunki rozwoju sztuki i wartości estetyczne, które zaprzątają głowę młodych twórców z całego świata. Pokazują się tutaj nie tylko galerie z krajów zachodnich, ale co ciekawe, ok 15-20 galerii, które biorą udział w targach po raz pierwszy, galerie z rynków wschodzących z Europy Wschodniej, Azji i Afryki. Jakie zatem kierunki i tematy poruszane są przez młodych twórców? „Jest wielu artystów zajmuje się kwestią własnego pochodzenia. W obecnym świecie migracja, płeć i rasizm stały się bardzo ważnymi tematami [...] pochylają się także nad kwestią tożsamości w odniesieniu do globalizacji i nowych technologii” powiedziała Joanna Kamm.
Jej marzeniem jest aby: „kolekcjonerzy przyjeżdżali na LISTE z ciekawością do odkrycia nowego i zapomnieli o wszystkich ustalonych trendach”.


Porzućmy zatem swoje przyzwyczajenia i estetyczne upodobania i otwórzmy się na dużą dawkę inspiracji.

 

Dobromiła Błaszczyk, Contemporary LynxGaleria prac


Powrót