Alfred Lenica - wystawa malarstwa w PGS w Sopocie




Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie śledzi z uwagą komunikaty meteorologiczne. Prognozy na letnie miesiące jednoznacznie wskazują wczasowiczom na potrzebę zorganizowania sobie wolnego czasu w pomieszczeniach zamkniętych. A spore sale wystawowe PGS w Sopocie nadają się do tego wyśmienicie.
Program letnich wystaw zapewnia kontakt ze sztuką bardzo szerokiemu spektrum publiczności.
Aktualnie prezentowane są trzy wystawy w tym malarstwo Alfreda Lenicy - jednego z najwybitniejszych klasyków polskiej sztuki współczesnej.
 
 
 
 
 
Malarstwo Lenicy prezentowane na wystawie w Sopocie możemy oglądać dzięki staraniom ABC Gallery z Poznania. Właścicielom tej galerii: pp. Jerzemu i Katarzynie Gumnym udało się zorganizować pokaz prac Alfereda Lenicy z londyńskiej kolekcji Grzegorza Króla. Jest to zadziwiająca w realiach polskich kolekcja. Składają się na nią dziesiątki prac - od najwcześniejszych, sprzed wojny, do tych, tworzonych u schyłku życia artysty. Już tylko to, co pokazano na wystawie sopockiej pod względem swej reprezentatywności, jak i bogactwa może stanowić zbiór muzealny sam w sobie. Indywidualne, prywatne, z prawdziwego zdarzenia kolekcje, to w Polsce jeszcze duża rzadkość i choć ta Lenicy znajduje się za granicą, to godne uznania jest skupienie w jednej kolekcji dorobku artystycznego wybitnego artysty.
 
Alfred Lenica malował przed wojną obrazy figuratywne, głównie pejzaże i martwe natury " ..Czas wojny Lenica spędził wraz z rodziną w Krakowie. Ten okres uważany jest za przełomowy w artystycznym rozwoju malarza. Zawarta wówczas przyjaźń z Jerzym Kujawskim zaowocowała zarówno pogłębieniem wcześniejszych zainteresowań surrealizmem, jak i włączeniem się w nurt działań krakowskiej awangardy skupionej wokół Tadeusza Kantora (...) W drugiej połowie lat 50-tych Alfred Lenica powrócił do swoich eksperymentów z materią malarską. Swoisty konglomerat zainteresowań artysty taszyzmem, informelem a także surrealizmem oraz indywidualne poszukiwania w obrębie tych nurtów zaowocowały wypracowaniem własnego, łatwo odróżnialnego sposobu artystycznej ekspresji. Do repertuaru środków wypowiedzi malarskiej Lenica włączył farby przemysłowe i lakiery, stosując często metodę drippingu (swobodnego rozlewania i rozpryskiwania farby na podłożu). Chętnie posługiwał się collagem. Sposób kłaszenia gładkich plam czystego koloru przypomina technikę surrealistycznej dekalkomanii, a ich dynamika podkreślana jest nierzadko kaligraficznym ciemnym konturem./ Katarzyna Jankowiak-Gumna w katalogu wystawy/
 
Polecamy Państwa uwadze tę wystawę. Należy do kategorii wystaw, które obejrzeć trzeba.

 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
    

   
    
  
  
 
________________________
 
    

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
   
LENICA Alfred - urodził się w 1899 r w Pabianicach, zmarł w 1977 r w Warszawie. Malarstwa i rysunku uczył się prywatnie w pracowniach Artura Hannytkiewicza i Piotra Kubowicza studiując jednocześnie ekonomię polityczną na Uniwersytecie Poznańskim, podjął też studia muzyczne w poznańskim konserwatorium. W latach 30-tych malował obrazy pod wpływem kubizmu, później surrealizmu. W 1947 r współtworzy grupę awangardy 4F+R / farba, forma, fantastyka, faktura + realizm/. Autor pierwszej polskiej pracy z nurtu informel - Farby w ruchu - tempera, 1949. Członek Grupy Krakowskiej. W okresie socrealizmu w oficjalnym nurcie sztuki propagowanej przez komunistyczne państwo, w latach 1948-50 prezes Okręgu Poznańskiego ZPZP. Po 1956 powrócił do informelu, z czasem powrócił do surrealizmu wypracowując własny styl - wirujących, kolorowych, niekiedy kaligraficznie opracowanych form i charakterystyczne, indywidualne techniki.

    
Wystawa czynna do 1 sierpnia 2004
  
Kurator wystawy: Katarzyna Jankowiak-Gumna, współpraca: Anna Marko
Patronat medialny: Artinfo.pl, Radio Plus, Wirtualny Sopot
Wystawie towarzyszy obszerny katalog wydany przez Państwową Galerię sztuki w Sopocie.
 
__________________________  
Polecamy również inne równoczesne wystawy w PGS (czynne do końca lipca 2004):
- Fotografia Dzikiej Przyrody - najlepsze zdjęcia 2003 r konkursu BBC Wildlife Magazine 
- Pejzaż Malarzy Polskich w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki
 
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót