Andrzej Słodkowski - fotografie - Muzeum Narodowe w Krakowie




W ramach Międzynarodowego Projektu Medialnego – Łączenie Światów, Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje fotografie Andrzeja Słodkowskiego, pokazujące życie na Kubie.
Założeniem całego programu jest promocja polskiej i kubańskiej kultury. Stworzone w ten sposób fotografie, film, dzieła malarskie i utwory muzyczne, mają być symbolem poszukiwań w sztuce otwartej na współdziałanie, niezależnie od istniejących podziałów i różnic. Projekt bazuje na potencjale twórczym dwóch różniących się zasadniczo przestrzeni kulturowych – Polski i Kuby. Celem jest wzajemna inspiracja i wymiana idei, doświadczeń i technik artystycznych. 
O poziom artystyczny prezentowanych fotografii można się spierać. Przedstawiają jednak obraz wyspy, który wyłania się z pojedynczych spotkań i osobistych refleksji autora. Pokazując ludzkie portrety, artysta uwagę naszą chciał zwrócić nie tylko na dramatyczną historię licznych rewolucji i rebelii, ale też na temperament wyrażający się w ognistej salsie, poezji ruchu i fascynacjach muzycznych. Innym motywem prezentowanych prac ma być wszechobecny romans i mentalność macho. 
Celem Słodkowskiego była próba uchwycenia kubańskiej mentalności i klimatu, w którym już za chwilę wszystko może się zmienić. Jak głosi komunikat prasowy, „fotografie mają także duże znaczenie dla zrozumienia życia Kubańczyków dosłownie i w przenośni “za pięć dwunasta” historycznych przemian. Projekt pobudza szerokie inspiracje, promuje ponadnarodową pomoc i solidarność twórców, edukuje i przybliża powstałą, nową wartość artystyczną szerokim odbiorcom w kraju i na świecie”. 
Honorowy patronat nad wystawą objął Minister Kultury Waldemar Dąbrowski.

 

      
 Wybrane prace:
 

 
 
 
 
 
 
 
 
    
 

  
 
Nota biograficzna:

 
Andrzej Słodkowski
– filmowiec, fotograf, plastyk, autor wielu książek i filmów. Absolwent Studium Fotograficznego oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z kamerą dotarł do ponad 80 krajów. Przemierzył piaski Sahary, amazońskie dżungle, egzotyczne miasta Dalekiego Wschodu i wyspy południowego Pacyfiku. Jego filmy emitowane były przez prestiżowe sieci telewizyjne - między innymi przez Discovery Channel, Global, CNN, TSN. Współpracował z Polish Studio w Toronto, Toronto Press Club. Należał do Board of Directors Polish – Canadian Chamber of Commerce. W 2003 roku powołał do życia Fundację “Łączenie Światów”. Obecnie współpracuje m.in. z Departamentem Promocji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowym Centrum Kultury, Telewizją Polską S.A.. Prowadzi działalność wydawniczą w ramach Globetrotter Books ©”

    
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
  
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót