Anna Buczkowska wystawa w Gaelrii DAP




Dnia 16 maja 2002 w warszawskiej Galerii Domu Artysty Plastyka przy Okręgu Warszawskim ZPAP miał miejsce wernisaż wystawy Anny Buczkowskiej.

Anna Buczkowska prezentuje trzy cykle prac, na które składają się gobeliny, kolaże i kserokopie. Pierwszy cykl - złożony z siedmiu prac zwanych kolekcjami sporządzony został na podstawie rysunków wykonanych z natury, przedstawiających ubrania. Drugi cykl artystka przygotowała w oparciu o "Kolekcje", z których wykonała kserokopie. Autorka wybrała dwanaście fragmentów ubrań, usiłując pokazać graficzność, która gubi się w tkaninie. Trzeci cykl pt. "Szaty" zawiera kompozycje, które wiążą się z porą roku i okazją na jaką zostanie użyty ubiór ( "Letniskowa", "Deszczowa", "Południowa", "Dziewczęca", "Żałobna", "Wschodnia", "Frywolna", "Bławatna", "Ogrodowa", "Narzeczeńska", "Wycieczkowa", "Rytualna", "Sportowa", "Wernisażowa", "Uniwersalna" i inne) Rysunek, kolor, faktura, sugerują osobę, która ma je założyć. Realizując poszczególne prace artystka wyobrażała sobie ludzi noszących te ubrania - ich wiek, wygląd fizyczny, a także atmosferę, która im towarzyszy.

Prace Anny Buczkowskiej wiążą się nie tylko z problematyką ludzkiej egzystencji. Artystka bardzo często znajduje inspirację dla swojej twórczości w przyrodzie. Pod jej wpływem powstały kompozycje: "Przestrzeń", "Odpływ", "Szklana Pogoda", "Ławica", "Światło wody", "Koronka pogody" - prezentowana w 1994 r na Międzynarodowym Biennale Biennale Brukseli nagrodzona została Grand Prix Królowej Fabioli. 

Artystka tworzy w technice klasycznego gobelinu z dodatkiem różnych surowców takich jak: wełna, bawełna, len, jedwab oraz włókna syntetyczne. Obok tradycyjnie używanego włókna w tkanych klasyczną metodą gobelinach, artystka stosuje środki nowatorskie: fizelinę, folie, tiul, kliszę fotograficzną, papier i inne.
   

 
       
 
 
       


     
Anna Buczkowska - urodziła się w 1943 r. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych Pięknych Warszawie. Malarstwo pod kierunkiem prof. prof. E. Ejbicha, A. Jurkiewicza, S. Gierowskiego. Tkanina w pracowniach prof. prof. W Sadleya, A. Śledziewskiej, M. Szamańskiego. Dyplom z wyróżnieniem w 1971 r. Trzykrotnie uzyskała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki - w latach 1972, 1984, 1998, oraz stypendium The Pollock-Krasner Fundation z USA. Brała udział w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, miała ponad 20 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Holandii i Finlandii. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, Nordyska Muzeum w Sztokholmie oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Szwecji, Niemczech, Holandii, Anglii, USA. Uprawia tkaninę, malarstwo sztalugowe, kolaż.

 
Wystawa jest czynna do 21 czerwca 2002 r. 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót