Anna Jarnuszkiewicz - rysunek - Galeria Abakus




Galeria ABAKUS działająca przy Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej prezentuje od początku lutego wystawę rysunków Anny Jarnuszkiewicz. Sama artystka odbiera wystawę jako "karkołomne przedsięwzięcie, stanowiące skrót skrótów, rzut oka na własną twórczość". 
Pierwsze prace powstały w latach 60-tych, w czasie podróży do Włoch, natomiast najnowsze są z ubiegłego roku. Na wystawie oprócz rysunków, zaprezentowano także kilka prac w technice suchej pasteli. W przypadku tych kolorowych prac, inspiracją były mazowieckie krajobrazy, które fascynują artystkę niepowtarzalną grą świateł.
W twórczości Anny Jarnuszkiewicz główny nacisk położony jest na zagadnienia przestrzeni.
Wszechstronnie utalentowana artystka poszukuje różnych środków jej wyrazu - zarówno w malarstwie, rysunki, rzeźbie, czy w scenografii. W pracach Anny Jarnuszkiewicz nie znajdziemy wiernego odwzorowania form przestrzennych. Artystka dokonuje selekcji i prezentuje przestrzeń rozczłonkowaną, zwracając baczną uwagę na jej najważniejsze elementy stanowiące o jej spójności. W ten sposób odkrywany jest przed nami nowy wymiar twórczej rzeczywistości.
Prezentowane prace mają swoją charakterystyczną melancholijną wymowę, która wpływa ich estetykę i przesłanie. Uwarunkowania kompozycyjne, takie jak rozmieszczanie jednego tematu na dwóch oddzielnych arkuszach, czy też powtórzenia kreską krawędzi papieru, "ujawniają ważną zależność estetyczną – ładne zamienia się w znaczące."

"Autorka umieściła swoje rysunki w kontinuum widzenia. Szkice i studia rysunkowe pani Anny Jarnuszkiewicz odpowiadają na właściwości naszego postrzegania „tworząc się” dla nas podczas ich oglądania. Dzieła wywiedzione z procesu patrzenia, realizują się także w tym procesie, stając się sekwencją „ciągłości” naszego widzenia, w granicach wyznaczonych przez autorkę. Te umowne ograniczenia zawierają obrazy w pewnym sensie różne od ich odpowiedników w rzeczywistości, znacznie bardziej rozczłonkowane, ale są to na pewno jej najważniejsze fragmenty lub jej najbardziej istotne i znaczące „części”. Podzielona struktura w procesie widzenia zostaje na powrót złożona, tym razem w artystyczną całość."
Marek Sarełło


 
 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
  
  
  
  
  
  
     

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
   

Anna Jarnuszkiewicz - studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na wydziale malarstwa, w pracowni prof. E. Gepperta, gdzie otrzymuje dyplom z wyróżnieniem w roku 1958. W latach 1960 -72, jako scenograf, realizuje dla Teatru Telewizji Polskiej przedstawienia: "Skąpiec" Moliera, "Żałoba przystoi Elektrze" O'Neilla, "Skowronek" Anouilla, "Bracia Karamazow" Dostojewskiego, "Kartoteka" Tadeusza Różewicza. 
Współpracuje z reżyserami: Ludwikiem Rene, Konradem Swinarskim, Januszem Warmińskim, Jerzym Antczakiem, Bohdanem Korzeniewskim.

Spełniając swoje zainteresowania przestrzenią miejską, oraz znaczącą przestrzenią pejzażu, uczestniczy (w zespole) w konkursach na rzeźbę pomnikową m.in.: F. Chopina w Londynie ( III nagroda ) w roku 1974, pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 ( I nagroda ) w roku 1980 oraz realizuje (w zespole) rzeźbiarskie opracowania tematów:
- posadowienie pomnika Syreny na Rynku St. Miasta w Warszawie w roku 1999,
-miejsce upamiętniające uprowadzenie ks. J. Popiełuszki - w roku 2000.

Ważniejsze wystawy krajowe i zagraniczne:
- IV i VI Festiwal Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 1972 i 1976,
- międzynarodowe wystawy F.I.D.E.M. Helsinki 1973r., Kraków 1975r., Budapeszt 1977r., Florencja 1984r., Sztokholm 1985r.
- Midekelheim, 14. Biennale w Antwerpii 1977r.
- "W kręgu pracowni J. Jarnuszkiewicza" 1985r. Muzeum A.S.P. w Warszawie
- "Rysunek Rzeźbiarzy", Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 1987r.
- "Jerzy, Anna i Krystian Jarnuszkiewiczowie - medale", Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu.
- V-te Międzynarodowe Triennale Rysunku we Wrocławiu, 1992r. 

Uczestniczyła w międzynarodowych wystawach: w Luxemburgu, Caracas, Moskwie, Getyndze, Kopenhadze, Madrycie, New Delhi. 
Jej prace znajdują są m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Gabinecie Numizmatycznym Mennicy Państwowej i w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.

 
Wystawa czynna do 27 lutego 2005
 
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           




Galeria prac


Powrót