Artyści Zaściankowi - Wschód/Zachód

Wernisaż: 2010-09-15 18:00:00
Galeria Promocyjna w Warszawie prezentuje wystawę Wschód/Zachód. Zobaczymy na niej prace Artystów Zaściankowych, grupy założonej w marcu 2007 roku przez dwóch studentów krakowskiej ASP.

Skład Artystów Zaściankowych ulega zmianom. Jednak jej założyciele, Bartosz Milewski i Karol Wilk, należą do niej od zawsze. Grupa zajmuje się malarstwem, fotografią, video, street artem i innymi środkami wyrazu artystycznego. Ich twórczość ukazuje polską codzienność, nostalgię za tym, co było. W swoim manifeście Ku pamięci tego co jeszcze nie odeszło artyści oznajmiają, że nie wstydzą się swojej zaściankowości – polskości. Mówią, że chcą „twórczości plastycznej, przede wszystkim malarstwa, które obejmie całe doświadczenie naszego życia w Polsce, a więc czasy PRL-u, ale także lat 90-tych i współczesnej pierwszej dekady XXI wieku”.   

Grupa artystyczna tworzy także blog artysci-zasciankowi.bloog.pl i stronę internetową zaściankowi.pl, na których opisuje swoje artystyczne dokonania. Ich działania obejmują m.in. rozklejanie plakatów w Krakowie głoszących hasło „zaścianek jest w każdym z nas”, stworzenie pojazdu reklamowego z Trabanta 601, a także krótkie filmy zamieszczane w internecie.

Galeria Promocyjna prezentuje prace malarskie i zdjęcia grupy. Na obrazach zobaczymy szarą polską rzeczywistość, na którą nikt na co dzień nie zwraca uwagi – bloki, miejskie ulice, wnętrza mieszkań, autobusy, czy zakłady pacy. Wszystko pokazane w sposób anonimowy, nie sugerujący konkretnego miejsca i utrzymane w ciemnoszarej kolorystyce. Fotografie są natomiast dokumentacją dotychczasowych dokonań artystów zaściankowych. Jedna ze ścian Galerii Promocyjnej oklejona została plakatami, na wzór akcji ulicznej, która odbywała się w Krakowie. Na wystawie zaprezentowano także film ukazujący wcześniejsze akcje grupy.

Wystawa w Galerii Promocyjnej pokazuje nam najważniejsze aspekty działań Artystów Zaściankowych i ideę, jaką pragną nam przekazać ci młodzi twórcy -  dostrzegania piękna w szarej rzeczywistości i tęsknotę za tym, co było.



Powrót