Bogusław Lustyk - wystawa w Muzeum Teatralnym



11 października 2002 r w Muzeum Teatralnym mieszczącym się w gmachu Teatru Wielkiego w Warszawie otwarto wystawę prac malarskich Bogusława Lustyka. 
Jest to wystawa prac w technice suchych pasteli, technice rzadko obecnie stosowanej. Namalowane prace pochodzą z ostatnich lat twórczości artysty. 
Wystawę otworzył komisarz ekspozycji Krzysztof Frey w obecności Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego. Bogusław Lustyk w swej krótkiej wypowiedzi podziękował organizatorom i publiczności, dając jednocześnie wyraz radości z kontaktu z odbiorcami swej sztuki w Polsce. 
Na wystawie obecna była również żona Joanna, osoba wspierająca artystę i pomagająca w organizacji wystawy.

 
  
"Obok teatru" to największa prezentacja prac artysty w kraju od momentu jego wyjazdu do Ameryki, ukazująca te fragmenty twórczości, które wynikają z żywego zainteresowania teatrem. Prezentowane są na niej cykle malarskie inspirowane tańcem, ruchem, gestem, cykle portretowe ludzi teatru oraz kompozycje związane ze sztuką operową. Prace Bogusława Lustyka nie są ilustracją konkretnych spektakli, a raczej próbą przekazania osobistych wrażeń artysty. O malarstwie Lustyka mówi komisarz wystawy - Krzysztof Frey: 
Orbis Lustyka to świat zawirowań, sprzeczności, czasami nietajonej agresji ruchu i ciała, często wygaszanych napięciami duszy i niemożnością samorealizacji. Artysta daje obrazy wolności tańca, pędu życia aż po ekstatyczne przeżycia, bliskie stanom transowym i mistrzowsko konfrontuje z tragicznym spełnieniem Szekspirowskiego Leara, napięciem nieuniknionego Verdiowskiej Aidy, aż po samotność wyboru Persefony. 


Obok teatru....
... moja sztuka bierze się z zadziwienia różnorodnością inspiracji, bogactwem bodźców i skojarzeń, jest dzieckiem nieokreśloności, nie ma odniesień do realnych zdarzeń, choć się w nich rodzi.......
... żywi się teatrem, ale na nim nie pasożytuje. Nie jest teatrem. Jest jego cieniem, erupcją wspomnień, znaków i gestów. Przywołuje rzeczy dawne, prawie nie istniejące, ale mające jeszcze własne odniesienia. 
Wszystko tu jest grą wyobraźni, grą, która nie ma początku ani końca, jest procesem, który nie podlega regułom.
Używam wielu instrumentów, które intuicyjnie użyte tworzą moją własną linię melodyczną form i kolorów.
Obca jest mi potrzeba deklaratywności, arbitralnego podporządkowania kanonom identyfikacji. 
Bogusław Lustyk

 

 


 


 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 
(powiększenie - po kliknięciu myszką na zdjęciu)

  
 




 

 
 


 
Bogusław Lustyk - urodził się w 1940 roku w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki i Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1965 roku. Dyplom w pracowni prof. Józefa Mroszczaka Po studiach uprawiał ilustrację i grafikę książkową. Zdobył około dwudziestu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach na plakat. Brał udział w ponad 80 indywidualnych i grupowych wystawach plakatu i malarstwa m. in. we Francji, Belgii, USA i Australii. Jego międzynarodową karierę rozpoczęła wspólna wystawa w Hanowerze, gdzie prezentował swą twórczość wraz ze znanym rzeźbiarzem niemieckim Johenem Ilem. 
Bogusław Lustyk mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, gdzie ma swoje studio, liczną publiczność, kolekcjonerów oraz poważne zamówienia artystyczne. W swojej sztuce pozostaje wierny atmosferze polskiej szkoły plakatu. Konie i teatr to ulubione tematy artysty utrzymane w stylu poetyckiej ekspresji.
 

    
Wystawa czynna do 30 listopada 2002 r.
  
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót