Bronisław Krzysztof - Dotyk światła - wystawa rzeźby




4 września w Galerii Polskiego Domu Aukcyjnego "SZTUKA" w Warszawie otwarto wystawę rzeźby i medalierstwa Bronisława Krzysztofa. Wystawę otworzył prezes PDA "SZTUKA" dr Józef Grabski. Słowo wstępne o twórczości artysty wygłosił Tadeusz Nyczek.
Rzeźby Bronisława Krzysztofa, jego twórczość, są obecnie bardziej znane za granicą , niż w Polsce. Wystawa ma przybliżyć polskiemu odbiorcy dzieła artysty, którego prace znajdują się w najznamienitszych kolekcjach na świecie.
 
 
 
 
 
  

Rzeźby Bronisława Krzysztofa nawiązują do klasycznego kanonu europejskiej kultury i estetyki. Ludzkie sylwetki rzeźb są naturalnym tematem, ale też pretekstem do odniesień kultury, jej znaków, symboli, metafor. 
Tadeusz Nyczek mówiąc o twórczości artysty wymienił m.in. kwestię funkcjonowania rzeźb Krzysztofa w przestrzeni. Na równi ważne jest to, czym sylwetki rzeźb są uzupełniane, co mają dodane, jak i to czego są pozbawione, co im odjęto. 
Na piszącym te słowa wielkie wrażenie wywołał, trudny do zdefiniowania, 4 wymiar figur, sylwetek i portretów.
 
Te rzeźby mają wewnętrzną przestrzeń. W zależności od kąta oglądu ujawniają się nowe treści. Trafnie to ujął Tadeusz Nyczek mówiąc "..czytanie rzeźb Bronisława Krzysztofa wydaje się być jedną z większych atrakcji kontaktu z nimi" i dalej "..Pozornie rzeźby B. Krzysztofa wydają się w tym podobne rzeźbom np. Igora Mitoraja, głośnego artysty polskiego na stałe zamieszkałego we Włoszech. To powierzchowne złudzenie. Twarze i popiersia Mitoraja są tylko maskami, powłokami, należy je oglądać z jednej, "oficjalnej strony". Rzeźby Krzysztofa są do oglądania z każdego kierunku. Każda strona wywołuje stan innego napięcia, trochę co innego znaczy, otwiera dalsze możliwości interpretacyjne. Dramat braku jest w nich równie istotny jak łaska spełnienia."
       
 
 
 
Ekspozycja prac Bronisława Krzysztofa jest wydarzeniem na polskiej scenie prezentacji sztuk plastycznych. Mistrzowskie połączenie klasycznego piękna z współczesnymi środkami wyrazu i przekazu dzieł artysty, niech będą zachętą do odwiedzenia wystawy.

   
    
    


 Wybrane prace:
 

   
     
     
     
     

 
 Nota biograficzna:

      
 
Bronisław Krzysztof - urodził się w 1956 r. w Mszanie Dolnej. Jest absolwentem zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara. Już w trakcie studiów w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych realizował pierwsze projekty: pomniki, figury i tablice pamiątkowe. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza, powrócił jako wykładowca do Szkoły Kenara gdzie współpracował m.in. z Władysławem Hasiorem. Od 1984 roku tworzy we własnej pracowni. Bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, m. in. w Paryżu, Londynie, Rawennie, Tokio i Kolonii. Jest wielokrotnie nagradzany. Stale współpracuje z Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu. Obok rzeźb i medali tworzy unikatowe meble, jest także autorem projektu korka do perfum firmy Sisley. Medale z cyklu Jeźdźcy Apokalipsy zostały włączone do zbiorów British Museum. 
Głównym tematem prac Bronisława Krzysztofa jest człowiek. Natura i realizm ciała stają się punktem wyjścia i tworzywem, z którego artysta kształtuje własną wizję. 
Prace B. Krzysztofa znajdują się w miejscach ważnych dla sztuki, czy też doskonałych prywatnych kolekcjach. Przykładem może być Muzeum Watykańskie, a także rodzina Sainsbury - /fundatorzy lewego skrzydła British Muzeum w Londynie/, Élise Basile Goulandris - fundatorzy Muzeum Sztuki Współczesnej w Grecji, Alfred Taubman - właściciel Sotheby's w Nowym Yorku, Ann Gordon Getty w San Francisco, czy też Marchioness of Salisbury - zasłużona osoba dla Polski a szczególnie dla Krakowa.
Artysta zrealizował szereg zamówień prywatnych, w których to możemy odnaleźć tzw. polski ślad. Rzeźby wykonane przez niego zdobią takie paryskie wnętrza jak Hôtel Lambert czy też kolekcję Huberta i Izabeli d'Ornano.
W ostatnich latach pracuje i przebywa głównie za granicą. W 2003 roku miał wystawę w Galerii Polskiego Domu Aukcyjnego "SZTUKA" w Warszawie.

 
Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany przez PDA SZTUKA katalog zawierający ponad 200 prac artysty.
    
 
Wystawa czynna do 30 września 2003
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót