Cai Guo-Qiang - Galeria Zachęta




Galeria ZACHĘTA przygotowywała się do obecnie prezentowanej wystawy od bardzo dawna. Poszukiwania rekwizytów prowadzone był przez cały 2004 rok. Od 18 czerwca 2005 w końcu można podziwiać nowatorskie i zaskakujące wizje jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów. Do Polski zawitał Cai Guo-Qiang - chiński artysta, od ponad 10 lat mieszkający i tworzący w Nowym Jorku. 
Cai Guo-Qiang w swej sztuce łączy elementy kultury Zachodu z tradycją, obyczajami i kulturą Chin. Tworzy wykorzystując różne media. W świecie jest znany przede wszystkim z pokazów, przy realizacji których wykorzystuje proch strzelniczy. Stosuje go w niecodziennych miejscach dla tego typu materiałów - w przestrzeni miejskiej. Fajerwerki i wybuchy, choć całkowicie kontrolowane, nie pozostawiają widza bez strachu i refleksji nad ich siłą. Pokazy Cai Guo-Qianga nie są przypadkowe. Zawsze zależą od miejsca i jego historii.
 
Dla Galerii ZACHĘTA Cai Guo-Qiang przygotował projekt odnoszący się do czasów komunizmu w Polsce i na świecie. Stąd w dniu wernisażu odbyła się akcja pirotechniczna - eksplozja Czerwonego sztandaru, symbolizującego komunistyczny reżim.
Mimo padającego deszczu eksplozję należy zaliczyć do udanych. Choć przyglądając się innym tego typu akcjom (Nowy Jork, Tajwan, Holandia, Niemcy), niektórzy mogli być zawiedzeni zbyt krótkim, bo jedno-eksplozyjnym pokazem. Dla tych wszystkich Galeria Zachęta przygotowała pokaz filmowy, stanowiący reportaż z licznych akcji pirotechnicznych Cai Guo-Qianga. Obserwując wielki ekran można było doświadczyć przeżyć towarzyszących tym fantastycznym pokazom. Niektóre wybuchy były tak niewiarygodne, ze słychać było głosy oskarżające artystę o fotomontaż! Rzeczywiście trudno jest uwierzyć, że wielobarwny kroczący most nad rzeką może być dziełem tysięcy kontrolowanych eksplozji.

Cai Guo-Qiang zaprezentował również mobilna instalacja Raj. Wielkie wiatraki elektryczne tworzyły podmuch powietrza, które poruszało latawcami z nadrukowanymi fotografiami ludzi i sytuacji związanych z komunizmem. Ustawione na środku Sali Matejkowskiej kołyski, poruszane za pomocą silniczków, nakryte zostały flagami dawnych i aktualnych państw komunistycznych.
Wystawa kolejny raz potwierdza mistrzostwo chińskich artystów. Z przyjemnością zapraszamy na wystawę.




 
 

      
 Wybrane prace:
 

   
 
 
 
 
 
 
 
 

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
   
Cai Guo-Qiang - urodził się w 1957 w Quanzhou w Chinach. Studia ukończył w Szanghaju. Od 1986 tworzył w Japonii, a od 1995 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku.


 
    
Wystawa czynna do 28 sierpnia 2005
 
 
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót