CO2. Bruksela do nieskończoności - Galeria MCK



 


István Halas 

Czym jest dla nas miasto, jak je widzimy, co w nim widzimy? Odpowiedzi jest tyle, ilu pytanych o to ludzi. Ich odpowiedzi to poszczególne wizje miasta – czasem podobne, czasem skrajnie odmienne. Gdyby utrwalić te wizje – powstała by złożona panorama dotycząca tylko jednego miejsca. 
Taki eksperyment artystyczny zrealizowało Brukselskie Centrum Współczesnej Fotografii Contretype, zapraszając do wzięcia udziału w nim artystów różnych narodowości, posługujących się obiektywem aparatu fotograficznego. 

Bruksela to swego rodzaju miasto-ikona. Siedziba najwyższych władz Unii Europejskiej
i NATO, liczne zabytki, Manneken Pis – kojarzone z miastem niemal automatycznie. Czy tak widzą miasto artyści biorący udział w projekcie? Jest ich 19, są różnej narodowości, każdy z nich pokazał „swoją” Brukselę, jej autonomiczny dla siebie obraz. Różnorodność tych obrazów jest imponująca; wszystkie kryją się w jednym mieście. 

Główną ideą projektu było wykorzystanie fotografii jako narzędzia postrzegania, zrozumienia i pokazania otaczającej rzeczywistości, szczególnie zaś odczytywania złożonych kontekstów współczesnego miasta. Miasto potraktowane jest tu jak swoiste laboratorium indywidualnych wizji, odczuć, refleksji, temperamentów i charakterów. Bruksela pokazana została „od kuchni”, do której często się nie wchodzi. 

Koncepcja tej wystawy została przygotowana specjalnie dla Galerii MCK. Tu odbyła się premiera pokazu projektu za granicą. Kurator wystawy Jean-Louis Godefroid chciałby, aby „spojrzenia na miasto były jak najbardziej zróżnicowane i poprzez te różnice wyraźne”.
Sam tytuł „Bruksela do nieskończoności” sugeruje, że nie jest to projekt zamknięty. Będzie się rozwijał, może obejmie też inne miasta. Może kiedyś podobnemu eksperymentowi zostanie poddane któreś z polskich miast, może Kraków. 



Alain Geronnez


Artyści biorący udział w wystawie: Asabelle Arthuis, Frédéric Barthes, André Cepeda, Alain Geronnez, István Halas, Bernard Plossu, Sebastian Reuzé, Aniel Marcom.


Wystawa powstała we współpracy MCK z Delegaturą Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii, Regionu Walonki i Komisji Wspólnotowej francuskiej Regionu Stołecznego Brukseli oraz Centrum Contretype.

 

 Wybrane prace:
   
    

 
 
 

Asabelle Arthuis André Cepeda
 
Alain Geronnez István Halas
 
Bernard Plossu Sebastian Reuzé
 



Wystawa czynna do 26 listopada 2006

________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót