Cz. Pius Ciapało - Mój europejski sen w chlorofilu




"Europejski mój sen w chlorofilu" to intrygujący tytuł wystawy Czesława Piusa Ciapały.
Twórczość tego znanego, oryginalnego artysty także daleka jest od codziennych przedstawień malarskich. 
Galeria Abakus prezentowała już wcześniej prace Czesława Piusa Ciapały, między innymi wizjonerskie ujęcia amerykańskich drapaczy chmur. 
Tym razem wystawa przedstawia prace powstałe wiele lat temu: Symfonię Niekomercyjną - Zieloną Nr 3 - opus G-76/78 składającą się z wielkoformatowych obrazów. Symfonia Zielona powstała w latach 70-tych XX wieku. Swoją pierwszą prezentację miała w lipcu 1979 roku w warszawskiej galerii Związku Polskich Artystów Plastyków.
 
Upływ 25 lat nie uczynił najmniejszego uszczerbku świeżości prezentowanych obrazów i nie idzie tu, oczywiście o świeżość płótna, /choć i ta jest bez zarzutu/. Życie zmysłowe roślin - w zieleni kontrastowanej głęboką czernią - ma całkiem ludzki wymiar erotyczny. Chlorofil - zielony enzym roślin, zamienia światło w energię, podtrzymuje życie. Nasza ludzka egzystencja, bez roślin nie ma szans na przetrwanie. Łańcuch biologicznych procesów stochastycznych okazuje się silnie zdeterminowany przez wyższy porządek, siłę i potęgę natury. I o tym jest ta symfonia. Towarzyszą jej wariacje malarskie na podobne tematy, także zielone. 
Miniatury Con Variatione powstały kilka lat po namalowaniu Symfonii Zielonej. Wariacje muzyczne, bo do tej sfery odnosi się przede wszystkim termin "wariacje", mają wprowadzony na początku utworu główny temat. Pojawia się on później wielokrotnie w całości, lub fragmentach we wszystkich partiach dzieła. "Wariacje", na co zwraca uwagę autor obrazów, mają też w naszym języku konotacje jako "pomysł szalony"
Dorota Wielkosielec pisze o dziele artysty "..Wariacje to utwory na temat pragnienia. Fantazja autora w ukazywaniu różnorodności w obrębie podobieństw jest zadziwiająca. Tworzy układy kompozycyjne przywodzące na myśl skomplikowane plecionki, kryształy, krzywe, wykresy, układy dośrodkowe i odśrodkowe, symetryczne i asymetryczne. W sposób wirtuozerski operuje barwą tworząc kunsztowne układy kompozycyjne czasem przypominające obrazki w kalejdoskopie" 
 
  
 
 
 
   


      

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
   
Czesław Pius Ciapało - urodził się w 1942 r. Studia i dyplom na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni pprof A. Kobzdeja oraz w Pracowni Problemów Malarstwa w Architekturze prof. W. Millera. W latach 1968-73 tworzy prace figuratywne, inspirowane erotyką. W późniejszym okresie kreuje monumentalne symfonie wizualne wg określonego porzadku gam i tonacji - np. symfonia programowa "Pory Roku"/1974, wym. utworu 5,4x21 m/. W latach 1988-89 pracował jako visiting professor w Eastern Illinois University w Charleston w USA. Od tego czasu powstają cykle prac malarskich - obrazów iluzjonistycznych z serii "Architektonicznych" inspirowanych nowoczesną architekturą centrów wielkich amerykańskich miast. Jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Do końca 2001 r miał ponad 30 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach europejskich, obu Ameryk i Japonii.






Wystawa czynna do 1 sierpnia 2004
  


Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           






Galeria prac


Powrót