Czesław Pius-Ciapało - wystawa w ABAKUSIE



 
 
Prezentowane w galerii prace powstałe na początku lat 90-tych, zostały zainspirowane artystycznymi wrażeniami z pobytu autora w wielkich miastach Ameryki. Czesław Pius Ciapało w latach 1988-89 pracował w Eastern Illinois University w Charleston jako visiting professor.
 
 
"...Mnie - malarza - oczarowała w Ameryce ...architektura. Symbol amerykańskości. Niby banał: drapacze chmur! Głębokie i długotrwałe refleksje wywołał ów żywy kontakt z monstrualnymi kubicznymi formami kilkusetmetrowych pionów w down towns.
 
II część obrazów z serii "Architektonicznych" wynikła właśnie z analizy wszystkiego, co widziałem, oraz intelektualnego i emocjonalnego odreagowania tego językiem plastycznym na różnej wielkości płótnach 5 i 8 - kątnych ramiaków - blejtramów. Portretowany obiekt wyszedł tu z tła i miejskiego kontekstu.
Ufam, że lapidarność tej serii ( której część II poświęcam pamięci Jacksona Pollocka), znajdzie rychło sprzymierzeńców, gdyż wielu naocznych świadków tego budowlanego cudu, doznało, lub dozna, takich samych - lub podobnych - wizualnych wrażeń".
Czesław Pius Ciapało, 
m
arzec 1998 r

 

 
   
 
Wystawa w Galerii Abakus jest swego rodzaju hołdem pamięci ofiar tragicznego zamachu na World Trade Center. Wizja artysty utrwaliła bliźniacze wieże lat temu kilka, jako symbol żywotności i rozmachu amerykańskiej kultury, jako znak naszych czasów, znak czytelny dla przyszłych pokoleń, tak wiadomy jak gotyckie katedry Europy. Poza, niestety tragicznymi, nowymi znaczeniami wizji artysty, są to prace o uderzającym pięknie. Kolorystycznie i wizualnie bezbłędne. 

Polecamy Państwa uwadze tę wystawę.

 
    
 


 
Czesław Pius Ciapało - urodził się w 1942 r. Studia i dyplom na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni pprof A. Kobzdeja oraz w Pracowni Problemów Malarstwa w Architekturze prof. W. Millera. W latach 1968-73 tworzy prace figuratywne, inspirowane erotyką. W późniejszym okresie kreuje monumentalne symfonie wizualne wg określonego porzadku gam i tonacji - np. symfonia programowa "Pory Roku"/1974, wym. utworu 5,4x21 m/. W latach 1988-89 pracował jako visiting professor w Eastern Illinois University w Charleston w USA. Od tego czasu powstają cykle prac malarskich - obrazów iluzjonistycznych z serii "Architektonicznych" inspirowanych nowoczesną architekturą centrów wielkich amerykańskich miast. Jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Do końca 2001 r miał ponad 30 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach europejskich, obu Ameryk i Japonii.


 

   
Zakończenie wystawy: 30 grudnia 2002
 
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót