Deimantas Narkevičius - Wideo - Bunkier Sztuki



 



Bunkier Sztuki prezentuje wystawę fotografii i filmów jednego z bardziej aktywnych litewskich artystów – Deimantasa Narkevičiusa. Prezentacja zrealizowana została w ramach Dni Litwy w Polsce i Dni Wilna w Krakowie, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i przy wsparciu Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce. 

Zarówno fotografie jak i filmy, noszą w sobie to coś niedopowiedzianego, co można poczuć, ale niekoniecznie nazwać. Pewna forma niedopowiedzenia, zostawia miejsce na własne interpretacje, czyniąc z dzieła otwartymi, o wartościach nie tylko symbolicznych, ale i ponadczasowych. 

Jak pisze kuratorka wystawy, Maria Anna Potocka, artysta „w swoich filmach wnika w konteksty historyczne i geograficzne, spod których mgliście i powściągliwie jawią się uwikłania człowieka. Ta kombinacja treści ma aktualnie w sztuce najlepszą prasę. Łączy prywatne z publicznym i jedno poprzez drugie eksponuje. Przy czujnym zrozumieniu – (…) – ekspozycja kontekstu prowadzi do podglądu człowieka”. 

Film stał się życiowym odkryciem Narkevičiusa, którego początki tkwią w rzeźbie. Jednak niezadowolony z ciasnoty formalnej rzeźby, poszedł w stronę instalacji. Prawdziwym wyzwoleniem okazał się film. W jego dziele najważniejsze stało się wikłanie życia w akcję symboliczną. Film stał się miejscem, gdzie powiedzieć można to, na czego temat rzeźba musi już milczeć. Szczerość i bolesna intuicja, świadomość niemożności wypowiedzenia prawdy, a tylko jej zasugerowanie – przepełnia artystę. Jego filmy pokazują pewne historie, unikając jawnych symboli, a tylko sugerując pewne prawdy, nie mówiąc niczego do końca.

 
  

 Wybrane prace:
   
    

 


  

  
  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Deimantas Narkevičius (ur. 1964) studiował rzeźbę w wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, od lat 90. tworzy rzeźby i wideoinstalacje. Pracuje i mieszka w Wilnie. Należy do grona najbardziej aktywnych młodych artystów litewskich. Jego specyficzny, wyrastający z ducha lat 60. rodzaj wrażliwości jest wyrazem świadomego zwrotu ku przeszłości - ku rzeczywistości sprzed epoki komputerów, Internetu i współczesnej infokultury. Jego wystawy indywidualne można było oglądać m.in. w Moderna Museet w Sztokholmie i Kunstverein w Monachium, oraz w warszawskiej Galerii Foksal (2004). Brał udział w wielu wystawach grupowych zarówno na Litwie, jak i poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Austrii, we Włoszech (reprezentował Litwę na 49 i 50 Biennale w Wenecji). Dwukrotnie pokazywał też swoje prace na wystawach w warszawskiej Galerii Zachęta (w latach 1996 i 2003).

Wystawa czynna do 31 grudnia 2006

________________________________
Tekst: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót