Dyplomy 2002 - wystawa nagrodzonych artystów ASP



 
Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków, rozpoczął 20 lutego 2003 w Galerii Domu Artysty Plastyka wystawę pt. DYPLOMY.
Na wystawie prezentowane są prace absolwentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Udział w wystawie jest formą nagrody przyznawanej przez Okręg Warszawski ZPAP wyróżnionym absolwentom. Pośród kilkudziesięciu dyplomów za najbardziej interesujące i dojrzałe uznane zostały prace trojga autorów: Idy Jarmoszewskiej - pracownia prof. Jarosława Modzelewskiego, Iwony Wojewody - pracownia prof. Zbigniewa Gostomskiego i Stefana Parucha - pracownia prof. Jarosława Modzelewskiego.
 
  
 

  
  
 
Troje artystów i trzy różnorodne warsztaty, odmienna tematyka, różne techniki. Twórczość młodych artystów prezentowanych na wystawie jest wyraźnie zindywidualizowana, posiada własne - autorskie cechy, operuje różnymi środkami wyrazu, przykuwa uwagę. To dobry początek na artystycznej drodze, tak w wymiarze osobistej kariery młodych twórców. jak i nadziei dotyczących całego, wstępującego pokolenia artystów.
 

       
 
  
Ida Jarmoszewicz otrzymała wyróżnienie za pracę dyplomową pt. "Bezsenność". 
Bohaterami jej obrazów i szkiców są śpiące postacie, bezbronni i samotni ludzie na tle dużych, bliżej nieokreślonych powierzchni monochromatycznego tła.
 
 
 
 
 
 
Artystka o swoich pracach: 
"Moje obrazy dyplomowe przedstawiają śpiących, czy też śniących ludzi. Staram się pokazać ludzką otwartość, bezbronność dostępną oglądającym jedynie poprzez podglądanie. Obserwując ich ciała mamy nad nimi przewagę świadomości tego procesu. Bohaterowie moich obrazów pozostają nam obcy, jakby zahibernowani w świecie, do którego widz-obserwator nie ma dostępu. Uczestniczymy w ich otwartości nieproszeni."
    

 

    

  
  Nota biograficzna:

  
  
Ida Jarmoszewicz - urodziła się w 1977 roku w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studia w latach 1997-2002 w warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa. Dyplom pt. "Bezsenność" obroniła w 2000 r. w Pracowni Malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego. Aneks w Pracowni Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego. Podczas studiów uczęszczała do Pracowni prof. Leona Tarasewicza oraz Pracowni Technik Ściennych prowadzonej przez prof. Edwarda Tarkowskiego. Udział w wystawach zbiorowych, w 2002 r wystawa indywidualna. Laureatka Nagrody Okręgu Warszawskiego ZPAP - Dyplomy 2002. Uprawia malarstwo i rysunek.

   ______________________________________________________
  
   
 
  
Iwona Wojewoda otrzymała dyplom z wyróżnieniem rektorskim i nagrodę OW ZPAP za prace pt. "Żywioły".
Motywem przewodnim prac Iwony Wojewody są syntetyczne, opustoszałe, intymne wnętrza, których jedynym "ubogaceniem" jest silne, ciepłe światło dzienne. Narracja dramaturgiczna obrazów zbudowana jest na opozycji światło - cień. Wnętrza bez ludzi, ale świadczące o ich obecności. Wnętrza pozornie puste, pełne napięcia i niedopowiedzenia.
  
 
 
 
 
W katalogu wystawy artystka mówi o swojej twórczości: 
"Droga do wnętrza w obrazie stała się początkiem drogi w głąb własnego wnętrza. Obrazy wyzwalały kolejne przemyślenia dotyczące procesu twórczego, twórczości i mojego miejsca w świecie. Tęsknota za porządkiem i harmonią skłoniła mnie do zastanowienia się nad sobą, swoim powołaniem. Prawdziwy obraz powstaje bowiem "z artysty" w tajemniczy, mistyczny sposób. Oddzielony od niego zaczyna własny żywot - staje się istotą - odrębnym przedmiotem poruszanym jakiś duchem. Posiada energię, żyje - współtworzy atmosferę duchową. Sztuka nie jest stwarzaniem rzeczy w pustce, lecz siłą celową, która powinna służyć rozwojowi i wyrafinowaniu duszy człowieka."
 

    

  
  Nota biograficzna:

  
  
Iwona Wojewoda - urodziła się w 1976 r w Łomży. Studia w warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim za pracę pt. "Żywioły" w 2002 r w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Gostomskiego, Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Wojciecha Sadleya oraz w Pracowni Struktur Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego. Udział w licznych wystawach zbiorowych, trzy wystawy indywidualne, liczne nagrody, m.in.: Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność - za najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa 2002, Nagroda Okręgu Warszawskiego ZPAP - Dyplomy 2002. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uprawia malarstwo (na jedwabiu, tempera jajowa na płótnie), rysunek, tkaninę artystyczną.

   ______________________________________________________
  
   
 
  
Stefan Paruch wyróżniony został za pracę dyplomową "Lekcja przysposobienia obronnego".
Inspiracją do powstania dyplomu Wojciecha Parucha stały się obrazy grupy Ładnie. Nawiązał do stosowanej przez członków tej grupy współczesnej, popularnej ikonografii odnoszącej się do codzienności. Do namalowania tematu przewodniego artysta posłużył się slajdami z wykładów do przysposobienia obronnego oraz rysunkami z licealnego podręcznika PO. 
 

"Tak naprawdę są to abstrakcyjne obrazki, dla których schematy instruktażowe są tylko przedstawiającym punktem wyjścia do refleksji na temat możliwości kompozycyjnych płótna i próbą definiowania mojego świata: pejzażu, miasta oraz kalamburów, gier i układanek"
 
 
 

    

  
  Nota biograficzna:

  
  
Stefan Paruch - urodził się w 1978 r w Warszawie. Studia w warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa. Dyplom pt. "Lekcja przysposobienia obronnego" w 2002 r w Pracowni Malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego. Aneks z plakatu w Pracowni Technik Ściennych prof. Edwarda Tarkowskiego. W latach 1998-2000 uczęszczał do Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza i uczył się rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Baja. Studiował w ramach aneksu animację na wydziale Grafiki pod kierunkiem prof. daniela Szczechury. Wraz z grupa młodych artystów współtworzy pracownię przy ulicy 11 Listopada na warszawskiej Pradze. Udział w wielu wystawach zbiorowych. wystawa indywidualna w 2002 r - "Okiem Parucha", Klub Trasa, Warszawa. Maluje, rysuje komiksy i animuje.

    
 
Wystawa czynna do 27 marca 2003

Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
 



Galeria prac


Powrót