HOMMAGE - Władysław Popielarczyk



 
   
Dnia 21 sierpnia 2001 w Muzeum Historycznym w Warszawie odbyła się uroczystość związana z postacią Władysława Popielarczyka. 
Wieczór poświęcony był pamięci artysty - hołd Władysławowi Popielarczykowi oddali ci, którzy z Nim żyli, pracowali, przyjaźnili się, cenili Jego twórczą osobowość, oraz ci, którzy poznali twórczość artysty po Jego przedwczesnym odejściu.
 
 
 
 
 
      
 
 
Był to wieczór wspomnień, ballad śpiewanych przez Mistrza Popielarczyka, recytacji Jego poezji. Bez koturnów, w atmosferze serdecznej pamięci o człowieku, który miał odwagę być sobą, być otwartym i życzliwym ludziom i światu. 
 
 
Artystę wspominali najbliżsi - córka Barbara Popielarczyk-Daszewska, obecna wraz najbliższą rodziną, prowadzący spotkanie - Stefan Friedman, przyjaciel artysty oraz poeta Roman Śliwonik i prof. Maria Szyszkowska. Ze wspomnień tych, bardzo osobistych, widać było jak dużo wniósł do ich życia pokazując drogę do wewnętrznej wolności.
 
 
 
   
Poezje Mistrza Popielarczyka recytował z niezwykłą ekspresją Wojciech Siemion. 
            

 
 
 
 
 
 
 
 
  
W trakcie uroczystości przeprowadono także aukcję charytatywną. licytując prace Władysława Popielarczyka. Licytację poprowadził Stefan Friedman, a prace prezentowały wnuczki artysty. Licytacja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a licytacjyjnym bojom nie było końca.
 
 
 


Wieczór Władysława Popielarczyka przygotowała Fundacja ARTBARBAKAN. Miejsce spotkania - dziedziniec - lapidarium Muzeum Historycznego m.st. Warszawy przy staromiejskim rynku w Warszawie, w którym w okresie lipiec - sierpień 2001 trwa wystawa prac artysty.
  
 
 
 
 
 
 
 
 
Wystawa malarstwa Władysława Popielarczyka - w ramach progra
mu wystawienniczego ARTBARBAKAN 2001.
Termin wystawy: 19.06-31.08.2001

Muzeum Historyczne m. st. Warszawy

Rynek Starego Miasta 42 
godziny: 
wt.i czw. 12.00 19.00, 
środ. i piąt. 10.00 - 15. 00, 
sob. i niedz. 10.30 - 16.30

Wystawa malarstwa postaci tak silnie związanej z warszawską Starówką, ma miejsce w muzeum przy Rynku. Wokół staromiejskiego rynku, w zgrzebnych i siermiężnych latach schyłkowego Gomułki i nieco ciekawszych towarzysza Gierka, koncentrowało się życie artystyczne Warszawy. Na ulicy Piwnej, tuż obok miejsca ekspozycji obrazów Mistrza Popielarczyka znajdowała się pracownia i galeria artysty. Stare Miasto zawsze przyciągało artystów i tych, którzy dusili się w blokowiskach rozjażonych ekranami odbiorników TVP z jednym kontrolowanym programem. Kto wie czym były:  Dziekanka, Fukier, Harenda i jeszcze był w tych miejscach w tych czasach, ten wie o czym mowa. 
Popielarczyk był nietuzinkową postacią, znany na Starówce powszechnie, zawsze otoczony przyjaciółmi i osobami, które przyciągał siłą swojej osobowości. Pisał wiersze, piosenki, które śpiewał przy akompaniamencie swojej gitary wciągając do zabawy rodzinę i przyjaciół.
 
 
 
Prezentowany obok obraz - autoportret artysty w otoczeniu najbliższej rodziny, zawiera pewną niezwykłą historię. Artysta sportretował tu swojego psa i kota. Stworzenia te nie tylko żyły w zgodzie ze sobą. Suczka wykarmiła i opiekowała się potomstwem kotki. Dobra aura otaczała wszystkich w kręgu Mistrza. Zwiedzając wystawę bądźcie Państwo pewni, że i wam ona się udzieli.

 
 
 

  
 
PREZENTACJA PRAC ARTYSTY
 

 

 

  

Władysław Popielarczyk - urodził się w 1925 r w Szteklinie, zmarł w 1987 r w Warszawie. Studia ukończył w warszawskiej ASP. Uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne, urządzał happeningi, pisał wiersze i komponował piosenki. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych, brał udział w licznych ekspozycjach zbiorowych w galeriach i muzeach w kraju i zagranicą. Od 1965 r prowadził własną galerię na ul. Piwnej w Warszawie. Tam urządzał słynne wernisaże swojej sztuki. Tworzy cykle: malowane okna, Madonny współczesne, Macierzyństwo, obrazy hexagonalne, cykl rysowanych listów. Jest to malarstwo odzwierciedlające niepokój i nerwowość ówczesnego czasu, płynność natury i jej zmienność. Artysta prawie całe życie spędził na Starym Mieście. 
Był postacią niezwykle barwną i komunikatywną. Spotkania z nim zawsze stawały się wydarzeniem - happeningiem. Artysta wszechstronnie uzdolniony. Współpracował ze znanymi architektami, zaprojektował i wykonał ponad 25 realizacji wystroju plastycznego w obiektach użyteczności kulturalnej, w technikach: fresk, mozaiki, płaskorzeźby, witraże .
W latach 1962 - 64 wystawiał swoje prace na murach Barbakanu. W 1998 r malarstwo artysty zostało zaprezentowane w Galerii Forma&Colour w Warszawie w ramach ARTBARBAKAN 98.
Prace w muzeach : Muzeum Narodowe w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku; Moderna Museet - Sztokholm; Taides Museum - Oulu; Museum of Modern Art. - Miami; Indianapolis Museum; Palm Spring Desar Museum - Kalifornia. Prace w prywatnych kolekcjach m. in. byłych prezydentów: Eisenhower`a, Kekkonena, Sukarno, de Gaulla`a, premiera Belgii - Spaaka.
 

   

      

ARTinfo zaprasza na wystawy ARTBARBAKAN 2001.




Galeria prac


Powrót