INTEGRART 2002 - międzyn. wystawa poplenerowa




Wystawa poplenerowa Międzynarodowego Pleneru Rzeźby w Granicie


Wystawa prezentuje prace rzeźbiarskie powstałe podczas XII Międzynarodowego Pleneru Rzeźby w Granicie, który odbył się w sierpniu ubiegłego roku, w Wigierskim Parku Narodowym nad Zatoką Słupiańską.
W plenerze uczestniczyło 20 artystów z Białorusi, Japonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji i Ukrainy.
 
 
 

Wystawę otworzyła prezes OW ZPAP Ewa Miazek. Kurator wystawy Andrzej Strumiłło serdecznie podziękował wszystkim dobrodziejom i sponsorom, dzięki którym plener mógł się odbyć. Szczególne podziękowania złożył głównemu sponsorowi - firmie Lafarge - światowemu liderowi w produkcji materiałów budowlanych. 
Wyraził też swoje najwyższe uznanie dla pracy i trudu komisarzy wystawy - Elżbiety Pietras i Alojzego Nawrata.
  
 
 


Plenery rzeźbiarskie INTEGRART organizowane są przez Okręg Warszawski ZPAP od 1991 roku.
Służą one idei wzajemnego poznawania się artystów różnych preferencji twórczych, wywodzących się z różnych krajów i kręgów kulturowych, zwłaszcza tych, obarczonych trudnym dziedzictwem wzajemnej historii.
Plenery INTEGRART są najważniejszą imprezą artystyczną tego typu w Polsce. W sumie wzięło w nich dotychczas udział przeszło stu artystów z Austrii, Białorusi, Francji, Japonii, Litwy, Nepalu, Niemiec, Polski, Słowacji, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii.
 
 
O pracach pokazanych na wystawie, prof. Andrzej Strumiłło we wstępie do katalogu tak pisze: "..Od kilku lat w trosce o poziom naszych warsztatów zastanawiamy się nad formułą pleneru. Jak na razie jedynym wspólnym mianownikiem pozostaje materiał - kamień, głównie granit - głębinowa skała archaiku. Różne kraje i różne szkoły, różne tradycje i różny wiek uczestników, różna potrzeba ekspresji, różna znajomość rzemiosła, różna tematyka i różna wyobraźnia, różny język i różne środki wyrazu nie tworzą programu czytelnego, co w obliczu światowych wydarzeń artystycznych i postulatów awangardy, uznać można za prowincjonalną słabość.
Ale szukamy usprawiedliwienia w specyfice materiału w poszanowaniu osobowości i swobody ekspresji"
  
 

I dzięki Bogu. Przynajmniej możemy zobaczyć prace zrobione z wewnętrznej potrzeby, a nie z przymusu uwzględniania trendów w awangardzie. Prace bardzo różnorodne. Także z poczuciem humoru, rzadko w rzeźbie obecnym. Rzeźba w granicie to niezwykle ciężka i żmudna praca. W końcu granit, to synonim niepoddającego się trwania, twardości i oporu. Zmiana odwiecznej materii w ideę i przekaz to fascynujący proces. 
Polecamy Państwa uwadze tę wystawę.

Uczestnicy wystawy:
Białoruś:
Aleksiej Sorokin, Igor Zasimowicz, Katarzyna Złotina
Japonia: Yuko Nagasawa
Litwa: Ksenia Jarośsevaite, Stasys Juraśka
Niemcy: Thomas Grobschmidt, Halina Langmann, Berd Weyland
Polska: Michał Gałkiewicz, Michał Leszczyński, Bogdan Markowski, Alojzy Nawrat, Elżbieta Michalczewska, Elżbieta Pietras, Andrzej Strumiłło
Rosja: Lena Surowcewa
Ukraina: Taras Beniach, Oleh Denisenko, Oleh Dergaczow
 

 
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:
 


Elena Surowcewa Wiesława Michalczewska Andrzej Strumiłło
        
Katarzyna Zlotsina Oleg Dergaczow Elżbieta Pietras
        
Michał Gałkiewicz Michał Leszczyński Ksenia Jarosevaite
        
Aleksej Sorokin Stasys Juraska Oleg Denisenko
        
Igor Zasimowicz Taras Beniach Yuko Nagasava
        
Alojzy Nawrat Bernd Weyland Thomas GRobschmidt
        
Bogdan Markowski
        

    
 
Wystawa czynna do 5 maja 2003
   
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
  
  



Galeria prac


Powrót