Izaak Celnikier - wystawa malarstwa - Kraków




W 60 rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau wkomponowuje się pierwsza monograficzna wystawa twórczości Izaaka Celnikiera w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pokazano około 120 obrazów, 30 rysunków i 100 grafik artysty z okresu obejmującym jego twórczość od 1945 do 2004 roku.
Celnikier – nieco zapomniany w Polsce – był jednym z najważniejszych uczestników Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1955, która symbolicznie kończyła okres panowania socrealizmu w sztuce. Obejrzeć można też prace powstałe we Francji i w Izraelu w latach 1957–2004. 
Najważniejsza część wystawy, zatytułowana Czas płaczu..., czas nienawiści…, czas wojny..., składa się z obrazów, rysunków i grafik, które stanowią artystyczny dokument, mówiący o męczeństwie i zagładzie Żydów w Polsce podczas II wojny światowej. Temat nawiązuje do osobistych doświadczeń artysty, który jako siedemnastoletni chłopiec przeżył piekło białostockiego getta i jego likwidację, będąc młodym, dwudziestoletnim mężczyzną doświadczył piekła obozów zagłady w Sztutowie, Birkenau, Bunie, a po ewakuacji obozów Auschwitz-Birkenau przeżył dramat deportacji i „transportów śmierci” do Mathausen, Sachsenhausen, Flossenbürga i Dachau. 
Płótna Celnikiera oddają dramatyzm przedstawianych scen, przywołują okrucieństwo sytuacji. 
Druga część wystawy zatytułowaną Czas budowania..., czas miłowania..., czas pokoju... prezentuje portrety, akty, martwe natury i pejzaże. W portretach tych odnaleźć można twarz żony artysty – Anne, oraz syna. Twarze przedstawianych osób są skupione, pełne wewnętrznych napięć.
Malarstwo Celnikiera jest bardzo ekspresyjne, nie tylko poprzez tematykę, ale również traktowanie materii malarskiej. Farba kładziona jest grubo, zamaszyście i pozornie niedbale, kształty często obwiedzione są mocnym, czarnym konturem kojarzącym się z estetyką niemieckich ekspresjonistów.

Wystawie towarzyszyło spotkanie z artystą.


  
 

      
 Wybrane prace:
 

   


 
     
 
 
     
     

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
   
Izaak Celnikier
– ur. 1923, wyjechał do Paryża na stypendium w 1957 roku - okresie pierwszych wystąpień antyżydowskich. Został tam na zawsze. Przed wyjazdem z kraju był uczestnikami przełomowego dla powojennej polskiej sztuki wydarzenia - Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale pod hasłem "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi". Mieszka i pracuje we Francji.


Wystawa czynna do 30 marca 2005
 
 
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula

Relacja przygotowana dla Artinfo.pl           




Galeria prac


Powrót