Jakub Budzyński - malarstwo - Galeria Promocyjna




"Bardzo Brzydkie Malarstwo" z podtytułem "Dobre, tanie i przystępne" to wystawa prac Jakuba Budzyńskiego w Galerii Promocyjnej. Jest to pokaz malarstwa inspirowanego komiksem.

O wystawie tak piszą w krótkim tekście wprowadzającym członkowie i założyciele Grupy noBrain, Jakub Budzyński i Monika Waraxa: "Bardzo Brzydkie Malarstwo, jest brzydkie jak Polska wczesną wiosną lub jak not too płaska laska z Pragi, jak tanie zegarki ze Stadionu i wszystko po pięć zeta. Okazało się, że zimne nóżki w galarecie, czyli kalkulacja sztuki zaangażowanej, zostały zakopane w ogródku za domem, przez roboty i parchatego skrzata. Geniusza zła, który był- mózgiem tej, tak ważnej dla życia kulturalnego Polaków operacji. Skrzat jest jak szeryf chory na relatywizm. Niby zły, niby dobry, ale na pewno brzydki. Ma dystans i szerokie horyzonty. Trochę przyjemniaczek trochę cwaniaczek. Nie wiadomo.  No i żadna z pokrak występujących w Bardzo Brzydkim Malarstwie nie mówi do ściany.  Ta wystawa może być sympatycznym sposobem na spędzenie niedzielnego popołudnia w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Pure fun".


Grupa noBrain na wernisaż zawitała w strojach "roboczych", wyposażona w zestaw dzieł sztuki "po pięć zeta", robiąc sobie krótką przerwę w misji podboju świata.

Obrazy, pokazywane w Promocyjnej to dużych formatów komiksowe plansze. Pełne pokracznych i naprawdę brzydkich stworów, o kondycji umysłowej i fizycznej zgodnej z nazwą-hasłem grupy, przypominają karty bestiariusza. Relacjonują walkę o panowanie nad świadomością kulturalną Polaków. Pozostawiają widzowi właściwie nieograniczone pole do interpretacji, nawet jeśli niekoniecznie nadają się do przyjemnej kontemplacji w niedzielne popołudnie.

 
  
  
  
  

 Wybrane prace:
   
    


     
  
  
     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Jakub Budzyński, ur. 1978 (na zdjęciu w stroju "bojowym"). Studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1998-2003. Dyplom w pracowni litografii prof. Władysława Wineckiego, aneks w pracowni malarstwa prof. Adama Styki. W 2005 roku stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.


Ważniejsze wystawy indywidualne:
2005 – Bardzo brzydkie malarstwo, Cafe Galeria Helsinki, Warszawa
– Krytyczna Paranoja, pokaz VJ, Warszawska Noc Muzeów, dziedziniec główny, Muzeum Narodowe, Warszawa
– Bardzo brzydkie malarstwo, projekt Panorama, Cafe Galeria, ul. Radna 13, Warszawa


Wybrane wystawy zbiorowe:
2001 – litografia, Institute of Art&Design, Milwakee, USA
2003 – rysunek, wyróżnieni studenci Wydziału Grafiki ASP, Galeria Aneks, Warszawa
– Nieustające wakacje, malarstwo, Galeria Ateneum, Warszawa
– Sześcian, malarstwo i litografia, Galeria Podziemia Kamedulskiego, Warszawa
2004 – Bardzo brzydkie malarstwo, Galeria Kółko, Warszawa
2005 – Sąsiedzi dla sąsiadów, Berlin Wschodni na Pradze Północ, Pracownia Piętro Wyżej, Warszawa
– 37. Ogólnopolskie Biennale Malarstwa "Bielska Jesień" , Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
– Festiwal Form Małych, wlepki, Le Madame, Warszawa

Wystawa czynna do 23 kwietnia 2006
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót