Jakub Ciężki - malarstwo - Galeria Promocyjna




Wystawa malarstwa Jakuba Ciężkiego otwarta w Galerii Promocyjnej inauguruje tegoroczny Warszawski Festiwal Sztuk Pięknych. 
Jest to wydarzenie organizowane przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego korzenie można wyśledzić już w latach ’70. Z założenia Festiwal ma służyć jako forum, na którym można zobaczyć i skonfrontować twórczość najmłodszego pokolenia artystów, z dziełami tych, którzy są już znani i cenieni. Tak będzie i w tym roku. Festiwal składa się z dwóch części: pierwsza prezentuje obrazy młodych absolwentów szkól artystycznych wyłonione w konkursie, a druga twórczość bardzo znanych artystów – m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Adama Myjaka, Jozefa Szajny. 
Jakub Ciężki, mimo niewątpliwie młodego wieku, jest artystą, który zwrócił już na siebie uwagę – w zeszłym roku przyznano mu Grand Prix w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch. Finał Konkursu o Nagrodę Fundacji odbył się 3 grudnia 2004 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Do Finału Konkursu zostało zakwalifikowanych czterdziestu artystów, nagrodę i wyróżnienia otrzymują młodzi, wybitni artyści.
Jakub Ciężki otrzymał także Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego, poza tym znalazł się w gronie stu finalistów renomowanego konkursu Obraz Roku. I niewątpliwie zasłużenie!
Wystawa zapoznająca warszawskiego odbiorcę ze sztuką Ciężkiego jest bardzo ciekawa. Zatytułowana "Istota rzeczy" pokazuje.... istotę rzeczy, czyli esencję otaczających nas przedmiotów. Na płótnach pojawiają się tzw. niezauważane przedmioty szarej codzienności – kaloryfer, wanna, żaluzje. Słowami-kluczami najlepiej przywołującymi te ujęcia są: geometria i faktura. Precyzyjne, architektoniczne rozplanowanie kadru oraz materialna faktura przywodzą na myśl malarstwo materii – nurt istniejący w latach ’50 w Krakowie odzwierciedlający doświadczenia wojny i wczesnego socrealizmu. Dzięki temu, że materia jakby wsysała cierpienie ludzkie, sama stawała się ciężka, brudna i bolesna, artyście oddając lekkość. Oczywiście, nie taki proces jest podstawą twórczości Jakuba Ciężkiego. W niej można dopatrywać raczej postulatu prostoty, propozycji uproszczenia otaczającego nas świata i jednoczesnej precyzji, zamiast kołowrotu chaosu. Rzeczy wyznaczają pewien punkt ciężkości.... pozwalają ugruntować się rozbieganym myślom i zmysłom.

Polecamy szczególnej uwadze wystawę w Galerii Promocyjnej!


  
 
 

      
 Wybrane prace:
 

 
 

 
 
 

 
  Nota biograficzna: 

  
Jakub Ciężki, ur. 1979 r. w Lublinie. W latach 1998-2003 studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2003 asystent na Wydziale Artystycznym UMCS w Zakładzie Malarstwa i Rysunku w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego. 

Wystawy indywidualne: 
Galeria "ES', Międzyrzec Podlaski, 2005; 
Galeria Podlaska, Biała Podlaska, 2005; 
Galeria ZPAP "Pod podłogą", Lublin, 2003r; 

Nagrody i stypendia: 
Grand Prix w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch, 2004 r.; Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego na rok 2004; I nagroda rektorska w konkursie "Autograf 2003" na Zamku Lubelskim, 2004r.; II nagroda regulaminowa w konkursie "Autograf 2003" na Zamku Lubelskim, 2004r.; Nagroda rektorska za najlepszy dyplom Wydziału Artystycznego UMCS w 2003 roku.

 
    
Wystawa czynna do 29 maja 2005
 
 
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót