Jan Józef Gosławski - wystawa rzeźby i medalierstwa




!7 lipca w Galerii Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej w Warszawie otwarto wystawę twórczości Jana Józefa Gosławskiego (1908-1963).
W 40 rocznicę śmierci tego wybitnego rzeźbiarza i medaliera udostępniono szerokiej publiczności dzieła artysty, który był prekursorem odejścia od klasycznej formy i kształtu w medalierstwie.
Józef Gosławski pozostawił po sobie liczne realizacje rzeźby pomnikowej i portretowej, dzieła medalierskie, a także - co niezwykle rzadkie w rzeźbie - karykaturę. Miał także znaczące osiągnięcia w dziedzinie konserwacji, uprawiał też rysunek.
 
Głównym tematem jego prac był człowiek - w wymiarze egzystencjalnym i heroicznym.
 
Wczesne prace artysty powstawały pod wpływem kubizmu, koncepcji Szukalskiego, a także form bliskich artystom z kręgu Polskiej Sztuki Stosowanej.
Twórczość powstała przed wojną znana jest głownie ze szkiców i zdjęć, gdyż prawie w całości zaginęła w czasie transportu z Włoch w sierpniu 1939 roku.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą w większości z kolekcji córki artysty. Są to szkice, rysunki, projekty i modele monumentalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich, jaki i małe formy medalierskie, projekty witraży, czy unikalne, papierowe ozdoby choinkowe.

Komisarz wystawy: Anna Rudzka
 

      
 Wybrane prace:
 

   
 

    
 

    

 

    

 

 

 
 Nota biograficzna:

     
GOSŁAWSKI Józef Jan - Urodził się w 1908 r na Lubelszczyźnie. Zmarł w 1963 r w Warszawie. W 1932 roku ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Podejmuje studia w krakowskiej ASP - w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego - wiąże się artystycznie ze "Szczepem Rogate Serce" Stanisława Szukalskiego. W 1934 r przenosi się do warszawskiej ASP - pracownia prof. Tadeusza Breyera. Od 1935 r przebywa na stypendium w Rzymie, gdzie w 1937 r otrzymał dyplom Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. We Włoszech uczestniczy w wystawach grupy polskich artystów plastyków "Kapitol". Po wojnie konserwował kamienicę "Pod Św. Mikołajem" w Kazimierzu. Prowadził katedrę medalierstwa i rzeźby w metalu na Wydziale Rzeźby w poznańskiej PSSP. Od 1956 r w Warszawie. Pełnił m. in. funkcję prezesa Sekcji Rzeźby Zarządu Głównego ZPAP. Prace artysty są w zbiorach Muzeum Narodowego w Polsce, w zbiorach Gabinetów Numizmatycznych wielu krajów Europy, Rosji i USA.
 

    
Wystawa czynna do 21 sierpnia 2003
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót