JERZY PANEK - Spojrzenie w lustro





Salon Sztuki Współczesnej Domu Aukcyjnego Rempex przygotował we współpracy z krakowską galerią Artemis wystawę prac Jerzego Panka - pastele, rysunki i grafikę. Zmarły w tym roku Jerzy Panek znany jest przede wszystkim jako wybitny i niekonwencjonalny grafik. 









Pokazywane na wystawie pastele pochodzą z 1999 i 2000 roku, zostały przez Artystę kilka dni przed śmiercią wybrane i przeznaczone na wystawę w galerii pani Janiny Górki-Czarneckiej. Pastelowe i rysunkowe autoportrety są głównym tematem ekspozycji. Organizatorzy wystawy postanowili uzupełnić prezentację o przykłady prac graficznych - pokazane są drzeworyty z lat 50-tych i akwaforty z lat 90-tych.
  

Autoportrety Panka:

..."Autoportret zajmuje w sztuce wysoką i szczególną pozycję. To przecież za jego sprawą dowiadujemy się nie tylko o wyglądzie artysty lecz również, a może w rzędzie pierwszym nawet, o jego mniemaniu o sobie i skrytych marzeniach. (...) Buduje swą twarz wielowarstwowo, jak Rembrandt, tak, by kolor przeświecał na kształt rozżarzonej lawy spod ciemnej już wierzchniej skorupy, bo energia barwy interesuje go w stopniu większym od kolorowości. Stosuje zatem barwy proste, te, o których Matisse napisał, że działają silnie właśnie dzięki swej prostocie. I prostocie zestawień na dopełniającej zasadzie, z połączeniem czerwieni i zieleni na miejscu pierwszym acz często z niejakim przydatkiem żółcieni. 
Dopiero szczegółowa analiza materii malarskiej ujawnia wyrafinowanie i benedyktyńską cierpliwość ich autora. To, że używał wielu kolorów i ich odcieni dla uzyskania jednej, prostej zda się i nieprzetworzonej barwy. Bo dziwne to, jak ich model, autoportrety proste i rubaszne a zarazem niezwykle subtelne, powierzchowne i syntetyzowane a jednak złożone, spontaniczne a zarazem dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, gdyż nic, żadne muśnięcie pastelem nie jest w nich "puszczone" na żywioł." 
Jerzy Madeyski w katalogu wystawy
 
 

       
 
       
  
 


Jerzy Panek - urodził się w 1918 r w Tarnowie. Zmarł w styczniu 2001 r w Krakowie. Studia rozpoczął w 1937 r w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule (do 1942). Po wojnie w latach 1945-48 kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt, w którym osiągnął prawdziwe mistrzostwo. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie, i Próby portretów Józefa Gielniaka. Olejne autoportrety zostały pokazane na wystawie Polaków portret własny w 1979 r. W 1983 r powstają ostatnie drzeworyty. Artysta maluje pastelami, rysuje wykonuje akwaforty. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in. : XYLON. Wielokrotnie wystawiany i nagradzany - Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Dehli 1971 r, Nagroda im. Jana Cybisa 1988 r. Prace w zbiorach muzealnych w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.
 
 
 
Wystawa czynna w dniach:
poniedziałek - piątek: 12.00 - 19.00
sobota - niedziela: 12.00 - 15.00

Zakończenie wystawy: 15 lipca 2001
Wszystkie wystawione prace przeznaczone są do sprzedaży.


Galeria prac


Powrót