Józef Szajna - wystawa jubileuszowa w Galerii DAP




Józef Szajna obchodzi w tym roku podwójny jubileusz - 80-tą rocznicę urodzin oraz 55-lecie pracy twórczej.
Prezentowana w Galerii Domu Artysty Plastyka Okręgu Warszawskiego ZPAP wystawa wpisuje się w cykl imprez związanych z obchodami jubileuszu artysty.
 
Tytuł wystawy mówi wszystko. Teatr i Sztuka, Sztuka i Teatr. Twórca teatru obrazu, narracji wizualnej, wniósł do kreacji teatralnych plastyczne wizje na niespotykaną wcześniej skalę. Trudno oddzielić w jego twórczości pole sztuki teatralnej od sztuki plastycznej. Twórca spektakli, ich reżyser, scenograf, także autor prac malarskich, collage`ów instalacji, obiektów. W latach 60-tych stworzył cykl obrazów "Mrowiska" odnoszący się do pogmatwanych relacji świata ludzi. Obrazy z cyklu śmierci "Epitafia i apoteozy", kompozycje przestrzenne.
  
Artysta do tworzenia obrazów i collage`ów wykorzystuje rozmaite materiały. Strzępy materiałów, przypalone i postrzępione ubrania, bezużyteczne już przedmioty, makabryczne kukły. W szybkim przemijaniu czasu, dematerializacji i zapomnieniu artysta pragnie zachować Pamięć. 
  
" ..Śledząc kolejne odsłony w tym niekończącym się plastycznym spektaklu Szajny, odnajdujemy atrybuty i artefakty współczesności oczywiste przez swoją dosłowność aż do bólu. Wszystkie te elementy skomponowane są w szczególny sposób i tworzą zawsze nowe światy uaktywniając wyobraźnię widza w kierunku aktualnych zagrożeń i lęków, które towarzyszą współczesnemu człowiekowi aż nadto wyraziście. Artysta z uporem powtarza nam: Pamiętajcie, zło nie skończy się raz na zawsze" 
/Ewa Miazek w słowie wstępnym do katalogu/
  
 

W trakcie uroczystości otwarcia wystawy, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Ferdynand Ruszczyc składając Józefowi Szajnie gratulacje, poinformował o projekcie upamiętniającym dzieło artysty. Instalacja Józefa Szajny stanie na stałe na dziedzińcu Muzeum Narodowego.
 
Patronat nad wystawą objął Aleksander Kwaśniewski - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
 

   
 Wybrane prace prezentowane na wystawie:

 

  
SZTUKA JEST ZMNIEJSZANIEM DYSTANSU MIĘDZY ZJAWISKAMI 
ZNANYMI A ZALEDWIE PRZECZUWALNYMI.
/Józef Szajna/
 

Wariacje teatralne na temat Rewizora Gogola 
tech. mieszana 1963
Wariacje teatralne
Kupiec
  collage 1966
Dama z czerwoną
rękawiczką
collage 1967
 
 
Apoteoza
tech. mieszana 1967
Wariacje teatralne Król
collage 1968
Zapomnienie
tech. własna 1968
  
 
Odbicie
collage 1970
Wariacje teatralne 
Kobieta siedząca
 tech. mieszana 1971
Mrowisko II
obraz 1981
  
 
Wilkołak
obraz 1985
Utrwalenie
collage 1985
Babon
collage 1985
  
 
Ucho
pudełko 1984
Ona
obraz 1988
Wyjście z impasu
obraz 1988
  
 
Księżna
collage 1994
Rysunki erotyczne
1994-2001
Remanent przeszłości
pudełko 2001

 

   

 Nota biograficzna:

 

Józef Szajna - urodził się w 1922 w Rzeszowie. Ukończył grafikę i scenografię na krakowskiej ASP w 1953. Malarz, scenograf, reżyser, grafik,dyrektor teatru, teoretyk teatru, autor scenariuszy. W czasie wojny żołnierz Związku Walki Zbrojnej AK, więzień obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. W latach 1954-1965 pracownik ASP w Krakowie, od 1972 r. profesor ASP w Warszawie. Autor dramatycznych obrazów oddających nastrój zniszczenia, zagłady, przemijania ("Epitafium I", "Dramat III"); 1953-55 scenograf w Teatrze Ziemi Opolskiej, skąd z K. Skuszanką i J. Krasowskim przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, (m.in.: "Księżniczka Turandot" C. Gozziego, "Myszy i ludzie" wg J. Steinbecka, "Jacobowsky i pułkownik F. Werfla, Burza Szekspira, "Radość z odzyskanego śmietnika" wg J. Kadena-Bandrowskiego, "Dziady" A. Mickiewicza); współpracował sporadycznie z innymi teatrami; w 1962 był współtwórcą "Akropolis" S. Wyspiańskiego w reżyserii J. Grotowskiego; 1963-66 dyr. Teatru Ludowego w Krakowie, debiut reżyserski ("Rewizor" M. Gogola, 1963); 1972-82 dyrektor Teatru Studio w Warszawie, gdzie rozwijał teatr zdominowany metaforyką plastyczną, ukazującą cywilizację upadku (jako wysypisko żelastwa i zbiorowisko kalekich postaci): "Witkacy"; "Gulgutiera" (współautor scenariusza - M. Czanerle), "Replika" (kolejne wersje), "Dante", "Cervante"s; twórca environments (np. Ściana butów" w galerii Zachęta w Warszawie, "Reminiscencje" - pamięci artystów straconych w Oświęcimiu oraz happeningów (np. "Déballag"e w Nicei). Autor ponad 100 wystaw indywidualnych prezentowanych na całym świecie. Dwukrotnie wystawiał na Biennale w Wenecji. Prace w polskich i europejskich zbiorach muzealnych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Oldenburgu - za zasługi i artystyczny wkład do kultury pamięci XX wieku.
 

     
Wystawa czynna do 31 stycznia 2003
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót