Koji Kamoji - Martwa natura - wystawa na Foksal



  
14 stycznia 2003 nastąpiło otwarcie wystawy Koji Kamoji zatytułowanej "Martwa natura/Still Life".
    
Koji Kamoji mając 24 lata i ukończone studia w tokijskiej ASP przyjechał do Polski w 1959 roku kontynuować studia plastyczne. W 1966 roku otrzymał dyplom warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nacht-Samborskiego. Z Galerią Foksal związany jest od 1967 r. Prezentowana wystawa jest kolejną indywidualną wystawą artysty w tym miejscu.
Prace Koji Kamoji stanowią fragment Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.
     
  
 
 
Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obiektów, które artysta nazywa "przyrządami do przenoszenia głosu rzeczy". Koji Kamoji stwarza warunki dla słyszalności głosu świadczącego o cichym/ukrytym życiu (still life) przedmiotów. 
Każdy z obiektów znajdujących swoje miejsce na wystawie, wydobyty przez artystę z kontekstu swojego zwyczajnego bytowania, dotknięty jest wyciętym z metalu łukiem. Od przedmiotów wiedzie zawsze jednakowa metaliczna, wygięta w Luk droga w przestrzeni. Za każdym razem symbolicznie wydobywa ona inny głos, inną treść drzemiącą w rzeczach. Czasami rzecz przekłada się na proste pojęcie, niekiedy na całą opowieść, lub fragment wspomnienia. 
/tekst na podstawie materiałów Galerii Foksal/

     

   

 

 
  Nota biograficzna:

  

KAMOJI Koji
- urodził się w w 1935 roku w Tokio, po uzyskaniu dyplomu na tokijskiej ASP "Musashino" w 1958 roku, przyjechał do Polski, gdzie mieszka do dziś. Studia kontynuował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem profesora Artura Nacht - Samborskiego. Koji Kamoji tworzy obrazy, obiekty, akcje wpisujące się w nurt sztuki geometrii wzbogaconej o tradycję japońskiego Haiku. Buduje plastyczne metafory najrozmaitszych kształtów, z przedmiotów i form zaczerpniętych z natury. Twórczość Koji Kamoji to przede wszystkim performance i instalacje nacechowane filozofią Dalekiego Wschodu - dominujące w nich żywioły i pierwiastki, uwidaczniają fascynację artysty poezją haiku i taoistyczną filozofią Lao-Tzu. Prace tego artysty prezentowane były na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach zarówno w Polsce jak i za granicą m.in.: w Warszawie, Krakowie, Jokohamie, Osace, Bradford, Edynburgu, Dusseldorfie, Paryżu, Atenach.

    
 
Wystawa czynna do 13 lutego 2003
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót