Konkurs OBRAZ ROKU 2001 - rozstrzygnięty!!!



2 marca 2002 w Galerii im. X. Dunikowskiego mieszczącej się w Pałacu Królikarni w Warszawie miała miejsce uroczysta Gala, na której wręczono główną nagrodę konkursu OBRAZ ROKU 2001. Zwycięzca - Mikołaj Kasprzyk - otrzymał czek na 100 tysięcy złotych oraz symboliczne niebieskie jabłko - znak konkursu.
Jury pracowało pod przewodnictwem Pierre'a Restany'ego, słynnego krytyka i teoretyka sztuki z Paryża. Współpracowali z nim Evelyn Weiss z Kolonii, wicedyrektor Muzeum Ludwiga i Saverio Simi de Burgis z Wenecji, profesor Akademii Sztuk Pięknych.

Grand Prix konkursu otrzymał Mikołaj Kasprzyk z Warszawy za obraz „Monolog”.
olej, płótno, wymiary: 140x200cm 


Konkurs „Obraz Roku” został po raz pierwszy ogłoszony w maju 2001 r. przez Art & Business. Sztuka Polska i Antyki. W założeniu jest to konkurs coroczny. Jest on także wydarzeniem bez precedensu. Do tej pory nikt nie zdecydował się na ogłoszenie konkursu o tak otwartej i demokratycznej formule. Nikt też nie ufundował tak wysokiej nagrody.
Do wzięcia udziału w konkursie zaproszono wszystkich artystów działających w kraju oraz Polaków tworzących za granicą. W konkursie mógł wystartować każdy, kto skończył 18 lat. Każdy twórca miał prawo do nadesłania reprodukcji jednej pracy, wykonanej w technice malarskiej, bez ograniczenia tematyki i formatu.

Termin nadsyłania prac upłynął 31 grudnia 2001. Frekwencja zaskoczyła nawet organizatorów. Do konkursu zgłoszono 1200 prac. Wśród artystów, którzy zdecydowali się na udział znaleźli się profesorowie uczelni wyższych (m.in. prof. Lex Drewinski, prof. Adam Wsiołkowski, prof. Józef Panfil), artyści renomowani, szanowani przez krytykę, których prace są chętnie kupowane (m.in. Maria Anto, Jacek Łydźba, Mikołaj Kasprzyk, Piotr C. Kowalski, Piotr Naliwajko), młodzi twórcy, którzy zdobyli już sobie uznanie na rynku sztuki (Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski, Wilhelm Sasnal, Agata Drogowska) oraz artyści mało znani, studenci, amatorzy. 


 
Konkurs „Obraz Roku 2001” był konkursem dwuetapowym. W pierwszym etapie, na podstawie prezentacji internetowej, z nadesłanych prac międzynarodowe Jury wyłoniło finałowe 100 obrazów. Ich reprodukcje opublikowane zostały w marcowym numerze Art & Business. Drugi etap wyłonił Zwycięzcę. 
  
  
 
W lutym rozpoczęło się również ważne wydarzenie związane z konkursem w Internecie – Plebiscyt Publiczności. Internauci wybrali pracę, która otrzymała Nagrodę Publiczności – kasetę malarską firmy Windsor & Newton o wartości 12 tys. zł. Nagrodę tę otrzymał Waldemar Bartnicki, autor obrazu „Anna Rosina”. W Plebiscycie Publiczności głosowało ponad 2 tys. osób.
 
 
 
  
Cała setka prac finalistów konkursu, jest prezentowana na wystawie w warszawskiej Królikarni – w Muzeum im. X. Dunikowskiego, Oddziale Muzeum Narodowego. Ekspozycja dla publiczności czynna będzie do 7 marca 2002, w godzinach: 10.00 -18.00. 
 
Wszystkie prace z racji różnorodności pod względem tematyki i techniki malarskiej wywierają niebywały wpływ na widza, dodatkowo doznania potęgują wspaniałe sale wystawowe muzeum, zapewne nieczęsto goszczące sztukę współczesną na swoich ścianach.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, naprawdę jest ona godna obejrzenia. 
Prace nadesłane na konkurs można także oglądać na stronach: www.artandbusiness.onet.pl

RELACJA FOTOGRAFICZNA z WYSTAWY: 
        
 
  
 
   
 
     
  
  
 
 
 
  
 


    
 
 
Mikołaj Kasprzyk -
studiował na warszawskiej ASP; dyplom otrzymał w 1977 roku w pracowni prof. Jacka Sienickiego. Ukończywszy studia, przez 12 lat prowadził zajęcia w macierzystej uczelni. W 1989 roku zrezygnował z nauczania. Odtąd stale współpracuje ze stołeczną Galerią ART.  

 
Zakończenie wystawy: 7 marca 2002
 
Relacja przygotowana przez Artinfo




Galeria prac


Powrót