Krzysztof Gliszczyński - malarstwo w Galerii KOŁO




19 marca 2002 r w Galerii KOŁO miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Gliszczyńskiego.
Najnowsze obrazy Gliszczyńskiego dotyczą problemu czasu. TRZY PRZESTRZENIE to przestrzenie czasowe, w których znajduje się również każdy z nas (przeszłość, teraźniejszość i przyszłość). 
Gliszczyński w swoich pracach zatacza koło, powracając do rozpoczętych wątków, jakie eskplorował na początku lat 90-tych. 
Dotyczyły one zjawiska lewitacji, stanu zawieszenia pomiędzy życiem a śmiercią. W linearnych obrazach z tego okresu dominowało napięcie pomiędzy układem zamkniętych linii (nawiązujących do lewitujących sylwetek ludzkich) a reliefową, zwykle monochromatyczną płaszczyzną płótna. 
 
W ostatnim cyklu ”Mitologia czerwieni” artysta nawiązywał do (nieistniejącego już) malarstwa antycznej Grecji i podjął próbę reinterpretacji koloru – czerwieni. Pozostając wiernym dotychczasowej technice, nawiazującej do starożytnego malarstwa enkaustycznego, autor wzbogaca swoje obrazy o kolejne warstwy znaczeniowe. W najnowszych pracach siega do konkretu - maluje unoszące się postacie. Wykorzystuje wczesniej zaaranżowane fotografie, które nanosi na płótno, a następnie przykrywa warstwą farby. W taki, symboliczny sposób Gliszczyński zamyka w swoich pracach różne przestrzenie czasu. Ukryta pod warstwą farby postać, przebija, ledwo wyczuwana swoją obecnością. 
(z archiwum galerii) 

 

Sam autor tak mówi o swoim malarstwie:
"Moje ostatnie prace, dotykają problemu czasu. Są rozwinięciem wątków, w których fascynowałem się czasem “pomiędzy” tym co było ,a tym co będzie, określanym jako przepaść czasowa. Moje główne zainteresowanie dotyczy doznań człowieka, który znajduje się w stanie zawieszenia. Takim stanem pośrednim, pomiędzy życiem a śmiercią jest zjawisko lewitacji. Fakt ten pozwala odczuć przestrzeń czasu; umieszcza człowieka w labiryncie, na skraju przepaści. Być może porzucając siłę grawitacji, na przekór wszystkiemu, staniemy się metaforą niewyrażalności czasu, w którym nieobecność, przemijalność, powtarzalność, utrata, wieczny powrót, splotą się w jedną całość. Trzy przestrzenie, to nieskończoność czasu,w którym zderzają się antagonistyczne siły przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości."
Krzysztof Gliszczyński
 
 


    
 
Krzysztof Gliszczyński - urodził się w 1962 w Miastku. Studiował na gdańskiej PWSSP, którą ukończył w1987, w pracowni K. Ostrowskiego. Artysta uprawia enkaustykę, specyficzna antyczną technikę malarską, w której wymieszane z woskiem pszczelim (spoiwo) barwniki nakładano na gorąco na podłoże za pomocą ogrzewanych szpachli lub pędzli. Farby enkaustyczne cechuje odporność na wilgoć, trwałość barw, ulegają jednak zniszczeniu pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Technika stosowana w starożytnym Egipcie (portrety z El Fajum), Grecji, Rzymie, zarzucona w średniowieczu. Próbowano ją wskrzesić w renesansie i w XIX, obecnie uchodzi za zapomniana. Rysunki K. Gliszczynskiego przypominają często skalne malowidła, bądź hieroglify.  

 
Zakończenie wystawy: 18 kwietnia 2002
Zapraszamy na wystawę.




Galeria prac


Powrót