Lalki oraz Zielniki Eli Hołoweńko-Matuszewskiej



Lalki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Unii Teatr Niemożliwy oraz z kolekcji sympatyków tego teatru. Ich ekspozycja jest małym wykładem na temat historii lalki teatralnej, ukazującym ewolucję jej formy od lalki klasycznej do rozumianej jako znak teatralny. Skonwencjonalizowana forma lalki: jawajka, pacynka, kukła, lalka cieniowa, wayang – przechodzi w niedookreślona formę abstrakcyjną rzeźby czy instalacji.
  


  
 
 
  
  
 
Wystawa pokazuje lalki teatralne razem z „Zielnikami” Eli Hołowieńko-Matuszewskiej. 
To zestawienie nie jest przypadkowe, gdyż autorka „Zielników” prezentuje w swoich pracach specyficzne myślenie scenograficzne. 
To łączy ją z pozostałymi twórcami lalek. 

Ela Hołowieńko-Matuszewska zajmuje się grafiką, malarstwem, projektowaniem wnętrz. Jest absolwentką Wydziału Grafiki Użytkowej ASP. Projektowała grafikę telewizyjną i scenografię. W 1981 r. zamieszkała na Spiszu, w jednej z najwyżej położonych osad górskich w Polsce. Tutaj narodził się pomysł „Zielników”. Artystka ze spacerów przynosiła trawy, liście, kwiaty, zioła. Z nich, oraz ze starych koronek, jedwabi, nici i płatków złota zaczęły rodzić się jej ulotne prace. Integralną częścią „Zielników” są wykaligrafowane fragmenty wierszy Wisławy Szymborskiej. Tak powstał misterny, poetyko-plastyczny kolaż, który zgodnie z sugestią poetki zebrany został w oddzielnym tomie i wydany w postaci albumu. 


 
Na wystawie, na szczególna uwagę zasługuje jej aranżacja, wykorzystująca najprostsze, „ubogie” materiały: tekturę falistą i metalowa siatkę. Z ich pomocą postał finezyjny labirynt niewielkich przestrzeni ekspozycyjnych, kreujący teatralne światy niezmiernie adekwatne do tematu pokazu. 

 
 


 Wybrane prace:
   
    

 


 
 
 
 
 



Wystawa czynna do 2 września 2006

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót