Leszek Misiak - malarstwo - Galeria Pryzmat ZPAP




Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków Pryzmat narzuciła tempo i ostatnio organizuje wystawy z częstotliwością średnio co 2-3 tygodnie. Niedawno prezentowała twórczość członków dawnej Grupy Nowohuckiej, obecnie pokazuje malarstwo Leszka Misiaka - profesora krakowskiej ASP.

Wystawę zatytułowano: "Kolor Przestrzeń Światło". Tytuł ten najlepiej chyba charakteryzuje istotę prezentowanych płócien Misiaka. 

Tradycja koloryzmu nie jest chyba nigdzie w Polsce tak silna jak w krakowskiej ASP. Nie dziwi to wobec faktu, że Komitet Paryski zawiązany przez studentów skupionych wokół Józefa Pankiewicza założono właśnie w Krakowie. Niektórzy uważają, że koloryzm w malarstwie krakowskim od tego właśnie czasu (czyli od ponad 80 lat) niezmiennie trwa nadal i jest bodaj najsilniejszym nurtem w malarstwie środowiska krakowskiego. 

Do tradycji tej zdaje się sięgać Leszek Misiak. Szereg płócien, jakie wystawia obecnie w Pryzmacie to przede wszystkim pejzaże. Oszczędne w szczególe, wydają się rezygnować całkowicie z formy, konturu, a operować tylko plamą barwną, budującą kształty i określającą przestrzeń.

Obrazy dzielą się najczęściej na kilka horyzontalnych pasów współgrających w tonie, dynamizowanych czasem kontrastowym kolorem. Proste, "nieprzegadane", mocne w tonie - tak w skrócie można zawrzeć ich treść.

 
  

 Wybrane prace:
   
    


  
  
  
     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Leszek Misiak - ur. 1943 roku w Brzeźnicy. Studia w ASP w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w 1968 roku; obecnie profesor tej uczelni. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, miał kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Bydgoszczy i Zakopanem. Nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych, m.in. II nagroda w konkursie graficznym "Kobieta" (1975), Najlepsza Grafika Roku, Kraków (1974), nagroda III stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1986). Prace m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie i Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, Portland Oregon Art Museum, Gewerbamuseum w Winterthur (Szwajcaria), Musee d' Art et d' Histoire we Fryburgu oraz kolekcje prywatne w Polsce i za granicą.

 

Wystawa czynna do 16 marca 2006
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót