Magda Raczko-Pietraszek, Roman Postek




Liw nie jest zwykłym miejscem, to też to co działo się 5. 06. 2004 roku w czasie obchodów 700 lecia Liwa, nie było zwyczajnym wydarzeniem. Był to happening autorstwa Magdy Raczko-Pietraszek i Romana Postka, który tak naprawdę stał się misterium.W przestrzeni wyznaczonej przez wieżę XV wiecznego zamku, mury obronne i łąkę na podzamczu rozegrał się “Spektakl 3 żywiołów”.
Wprowadzający w trans rytm muzyki Laurie Anderson, wywołał z ciemności dwie postacie z pochodniami, które idąc od murów zamku, powoli zbliżały się do widzów. Z mroku nocy zaczęły wydobywać się kontury przestrzennej formy. Zmiana muzyki. Jasne światło pada na ogromną, błękitną, prostokątną ramę stojącą na ziemi.
 
 
Postacie giną, muzyka trwa, drugie silne światło pada na krawędż murów. Pustka powoli wypełnia się powstającą do pionu kolejną błękitną ramą. 
Zbliża się finał. Rytm muzyki potęguje niepokój. Cisza! Światło pada na wieżę. Trzeci znak, znak błękitnej, prostokątnej ramy. Dopełnienie. To już nie oddzielne zjawiska, to harmonijna jedność. Powrót do muzyki rozpoczynającej spektakl. Ten sam hipnotyczny rytm. Słychać słowa wiersza 
Magdy Raczko-Pietraszek, mówione przez autorkę : 
Łąki
po horyzont,
pastwiska,
wypłowiałe kołki płotów.
Drzewa 
-wyznaczają przestrzeń.
Nieba
jest więcej
niż ziemi.
 
  

Muzyka powoli cichnie, gasną kolejno światła. Pozostała cisza, jednak inna niż ta na początku.
 
“Spektakl 3 żywiołów” to działanie symboliczne. Żywioły wyznaczały rytm życia, są najprostszym rytmem istnienia. Rama jest znakiem cywilizacji, znakiem człowieka świadomego kultury, historii, nauki, znakiem twórczego myślenia. 
Rama postawiona na ziemi, jest z nią związana, wyrasta z niej, istnieje dzięki niej. Kultura nie może być oderwana od świadomości istnienia biologicznego.
Rama umieszczona w przestrzeni, wybiera różne fragmenty świata by je opisać. Powstawanie jej jest symbolem działania twórczego.
Rama zawieszona na wieży zamku, jest symbolem kontynuacji myśli twórczej człowieka od najdawniejszych czasów do współczesności.
 

 
 
 

        
     
 
 

      
  

 
  
 
 Nota biograficzna:

        
Magda Raczko-Pietraszek
urodzona 17.04.1967 r.. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1992 roku w pracowni prof. Jana Tarasina. Aneks w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. Liczne wystwy w kraju i zagranicą.

Roman Postek urodzony 7.08.1963 roku. Absolwent Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z 1987 roku. W latach 1988 - 2003 kustosz Muzeum Zbrojowni na Zamu w Liwie, od 2004 roku dyrektor. Organizator i autor spektakli "Światło i Dźwięk". Autor wielu publikacji poświęconych zabytkom.

    
  
Tekst: Magda Raczko-Pietraszek
Zdjęcia: Magda Raczko-Pietraszek i Roman Postek
Zdjecia nocne: Piotr Życieński

Relacja przygotowana dla Artinfo.pl 

  
 



Galeria prac


Powrót