Marek Jaromski - malarstwo, grafika - Galeria Bellotto




W warszawskim Bellotto po raz kolejny Marek Jaromski pokazuje swoje prace inspirowane motywami chrześcijańskimi. Wystawa stanowi zbiór najnowszych prac artysty, w większości wykonanych w dużych formatach. Ich tematyka nie dziwi, gdyż jest dla artysty typowa. Wielu bohaterów jego prac to aniołowie, zajmujący szczególne miejsce w dorobku Jaromskiego. Pojawiają się wszędzie, niezwykle sugestywni, często bardzo ludzcy, realni. Ich cielesność sugeruje obecność w naszym ziemskim świecie. W innych pracach także dominują tematy zaczerpnięte z Pisma Świętego: Baranek, Dwunastu Apostołów, Adam i Ewa, Całun, Ukrzyżowanie.


W twórczości Jaromskiego ogromną rolę odgrywa jego warsztat graficzny. Jest jednak grafikiem nietypowym. Przygotowuje prace w technice własnej, będącej połączeniem unikatowego linorytu i rysunku. Czasami sięga po papierografię i formy rzeźbiarskie. Jego prace są trudne do jednoznacznego sklasyfikowania, plasują się właściwie na pograniczu rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby. Własnoręcznie produkuje papier, na którym odbija swoje unikatowe linoryty. Rzeźbi w drewnie lipowym, które staje się matrycą dla odbitek graficznych. Niekiedy matrycą jest po prostu ziemia, będąca "żywą" formą kształtującą mokrą jeszcze, papierową masę. Z pojedynczych prac artysta komponuje wieloelementowe obrazy lub instalacje przestrzenne, do których włącza czasem rzeźbiarskie prace twórców ludowych. Jaromski jest tytanem pracy. Niezwykle serdecznym i bezpośrednim człowiekiem. Zwykły ze mnie facet - mówi o sobie. Przed dwudziestu laty wyniósł się z Warszawy i zamieszkał na wsi, w Ponikwi Dużej. Od tamtej pory świat przyrody na równi ze światem Biblii określa jego prace.
 

 
 
     
     
     

 Wybrane prace:
   
    


     

 
  
 Nota biograficzna: 

        
Marek Jaromski studiował w Pracowni Technik Drzeworytniczych ASP w Warszawie u prof. H. Chrostowskiej, zrobił również aneks z malarstwa u prof. E. Markowskiego. Ukończył studia w 1980 r. otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych m.in. w Krakowie, Warszawie, Düsseldorfie, Heidelbergu, Oslo. Był wielokrotnie nagradzany m.in. za Najlepszą Grafikę Roku (1980, 1982), Nagrodą Faber-Castell (1985, Norymberga), Drugim Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Grafiki Chamalieres (1997, Francja). Jest jedynym artystą trzy razy z rzędu nagrodzonym na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików – XYLON.


Wystawa czynna do 28 maja 2006

________________________________
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót