Marek Piasecki - Fragile

Wernisaż: 2008-11-27 19:00:00
W Narodowej Galerii Sztuki Zachęta otwarto wystawę poświęconą twórczości Marka Piaseckiego. Artysta tworzył na pograniczu malarstwa, grafiki i fotografii. Często posługiwał się techniką heliografii, kolażu, assamblażu i ready-mades. Twórczość Piaseckiego jest wielowątkowa, ale najbardziej znany jest ze swoich heliografii i miniatur.

Na wystawę w Zachęcie składa się 260 prac, z najaktywniejszego okresu twórczości, z lat 1956-1975. Fragile to tytuł wystawy. Być może odnosi się do wrażliwości artysty na otaczający świat, być może nawiązuje do delikatnych manekinów i lalek, które były częstym tematem w pracach krakowskiego artysty. Wystawa jest próbą retrospektywy dorobku Piaseckiego. Nierzadko utożsamia się twórczość artysty z nurtem surrealistycznym, gdzie ciało kobiety pokazane jest jako bierna postać lalki, bez twarzy. Ta część twórczości nasycona jest jednoznacznym erotyzmem. Piasecki widzi ciało kobiety we fragmentacji, podchodzi do tematu niczym chirurg. Artysta posługuje się symbolem - szklanym okiem lalki. Element podglądania, który na stałe wpisany jest w zawód fotografa, tu przybiera formę sztucznego oka, które widzi i (nie) widzi.
Twórczość Piaseckiego to także czarne rzeźby z okresu szwajcarskiego. Połączenie metalu, plastiku, drewna i szkła. W tym przypadku także pojawia się sztuczne oko,w formie szklanej kulki. Tajemnicza, mroczna strona fotografii i obiektów artysty to nie jedyna odsłona jego twórczości. Fotografie reportażowe to bogaty cykl, który przedstawia szarą rzeczywistość lat 50. Natomiast malarstwo typu Informel nawiązuje do cykli heliografii i miniatur. Marek Piasecki to artysta, który najlepiej czuje się w swoim introwertycznym świecie sztuki, gdzie rzeczywistość zamknięta jest w gablotce lub pudełku czy klatce dla ptaków. Sztuka, którą uprawia Piasecki jest głęboko nasycona emocjami, ponieważ samo zainteresowanie ciałem w sposób anatomiczny to wyraz jego przeżyć z dzieciństwa, gdy był świadkiem terroru okresu II Wojny Światowej. Jako malarz widzi piękno w brzydocie. Antyestetyzm przenosi do fotografii. Każda jego forma wyrazu artystycznego to przemyślana od początku do końca historia. Precyzja techniczna fotografowanego przedmiotu to jedno, ale Piasecki bardzo dba o to, by wszystko to, co wyszło z pod jego ręki było perfekcyjnie wykończone. Dla artysty ważne są szczegóły, dobór odpowiedniej techniki. Marek Piasecki to badacz, każdy jego wytwór jest pewnego rodzaju doświadczeniem. A dzieło sztuki wcale nie ostatecznym "produktem" artysty...



Powrót