Marek Sobczyk - Sześć głodów i Trzynaście słów




20 września 2002 w Galerii Zachęta miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Marka Sobczyka. Tytuł wystawy brzmiał: SZEŚĆ GŁODÓW I TRZYNAŚCIE SŁÓW.
 
"Sześć głodów" to cytat z teorii amerykańskiego psychologa Edwarda Tolmana twórcy koncepcji behawioryzmu celowościowego. W opublikowanej w 1932r pracy Zachowania celowe ludzi i zwierząt kalifornijski uczony sformułował "hierarchię głodów": pokarmu, seksu, wydalania, odpoczynku, sensoryczno-motorycznego, estetyki i zabawy. Według twórcy teorii ludzkie zachowania motywowane są potrzebą zaspokojenia tych pragnień. Jest to dość skromna liczba ludzkich potrzeb. Znacznie dłuższą listę układali inni teoretycy, choćby najbardziej znany Maslov, który - i jak najbardziej słusznie - zaczyna enumerację od potrzeby oddychania.
 
"Sześć głodów" Marka Sobczyka to cykl prac malarskich stanowiących artystyczną wizję i interpretację teorii Tolmana.
"Trzynaście słów" natomiast jest wizualizacją koncepcji artysty opisania świata za pomocą słów określanych przez niego, jako "pierwsze". Obrazy przedstawiają te słowa w zapisie literalnym, jak i odwzorowującym pojęcia. 
Przedstawione cykle są nowym projektem stworzonym na przezroczystej pleksi i tradycyjnym płótnie, z tym, że te ostatnie wykonane są w technice tempery jajowej, charakterystycznej dla malarstwa ikonowego. 
Transparentne obrazy wypełniają przestrzeń sal wystawowych, część płócien także jest eksponowana w przestrzeni. 


Twórczość Marka Sobczyka zawsze przyjmowana jest z dużym zainteresowaniem, ostrość tak formy, jak i treści, przesłanie artysty i poczucie humoru zjednują mu wierną publiczność. O tym, jak bardzo ta twórczość jest młoda duchem można było się przekonać na wernisażu. Od dawna już w Zachęcie nie było tak licznej młodzieżowej i młodej publiczności.
 
Kurator wystawy: Hanna Wróblewska

 
 
________________________________________________________
    
Wybrane prace prezentowane na wystawie:
 

    

      

      

   

      

 


 

 
Marek Sobczyk -
urodził się w 1955 w Warszawie. W 1980 uzyskał na warszawskiej ASP dyplom z malarstwa, w pracowni S. Gierowskiego. W 1983 związał się z "Gruppą", a w jej piśmie "Oj dobrze już" publikował swoje artykuły. Jego prace wystawiane były na większości ekspozycji organizowanych przez "Gruppę". W 1997 wydał książkę "Uproszczenie sztuki". Współpracuje od lat z Galeria "Zderzak". W latach 90-tych prowadził - wspólnie z J. Modzelewskim - prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Pracuje także w spółce autorskiej z Piotrem Młodożeńcem "Zafryki". Jest autorem tekstów teoretycznych i publikacji poświęconych sztuce.



  

    
Wystawa czynna do 20 października 2002 r.
  
 
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl




Galeria prac


Powrót