Marek Sułek - Czterdzieści osiem - Fotoplastikon




Jedną z większych atrakcji Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej jest odwiedzenie Fotoplastikonu. Zachęca do tego prezentowana tam wystawa fotografii Marka Sułka. Fotoplastikon to zapomniane na co dzień magiczne miejsce w jednej z bram Alei Jerozolimskich przenoszące w przeszłość. Istnieje w tym miejscu od 1905 roku i jest własnością tej samej rodziny przekazywany z ojca na syna. Maszyneria Fotoplastikonu zbudowana jest na zasadzie stereoskopu wykorzystującego dwuoczne widzenie. Dzięki umieszczeniu dwóch identycznych zdjęć oglądanych przez specjalną lornetkę uzyskiwany jest charakterystyczny trójwymiarowy efekt. Dla wielu zaskoczeniem jest wygląd fotoplastikonu – solidnej drewnianej konstrukcji przy której jest 24 stanowiska pozwalające na oglądanie samoczynnie przesuwających się obrazków. 
Marek Sułek nie gości tam po raz pierwszy. Jego fotografia w stylu retro wyjątkowo pasuje do tego miejsca. Akty kobiece i męskie wykonane są w unikatowej technice ręcznego retuszu i podmalówek. Scenografia, garderoba, ułożenie modeli są perfekcyjnie obmyślane, by dokładnie imitować stare zdjęcia. Tylko zobaczenie na własne oczy zdjęć Sułka w jedynym działającym jeszcze w Europie Fotoplastikonie może dać wyobrażenie, o tym, czym była fotografia niegdyś.


 

 
 
 
 
 
 
  

      
 Wybrane prace:
 

   
  
  
  
  

 
   
 Nota biograficzna:
        
 


Marek Sułek
urodził się w 1963r. Jest jednym z bardziej interesujących twórców młodego pokolenia (studia: ASP w Warszawie i G. Rietveld Academie w Amsterdamie, nagroda za najlepszy dyplom w 1992 r.) znany jest głównie z niekonwencjonalnych działań artystycznych, np. serii ziemniaczanych bio-instalacji (np. Pulchri Studio i Muzeum Narodowe w Hadze) czy serii błękitnych i różowych drzew (m. in. Amsterdam, Sarajewo, Warszawa) a także z "flirtu" z kulturą masową wyrażającego się w serii "Antyków teraźniejszości" - rzeźbiarskich portretów, odlewów części ciała postaci znanych z mass mediów
    

    
Wystawa czynna do 23 marca 2005
  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
 
 



Galeria prac


Powrót