Młode talenty - malarstwo - Galeria MODULOR



 
W pierwszy dzień lata, w Galerii Modulor odbył się wernisaż wystawy Młode Talenty. Impreza o ogromnym splendorze ma szczególne znaczenie. Jest wspólna prezentacją dorobku absolwentów krakowskiej i warszawskiej, warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Różnorodność osobowości artystycznych jest ponad podziałami stylu krakowskiego i warszawskiego, choć można zauważyć, że Kraków preferuje realistyczny, precyzyjny detal, natomiast Warszawa przewartościowała realizm na rzecz impresji. 
Największy zachwyt wzbudzają obrazy Maksyma Matuszewskiego oraz rzeźby Marcina Zalewskiego i Marii Białynickiej – Biruły.
   
 
  
Przyciągające płótna Matuszewskiego to dwa portrety dużego formatu, zdające się być kontynuacją stylu Toulouse-Lautreca: hipnotyzujące twarze i ciała femmes fatales: Marleny Dietrich i Grety Garbo namalowane za pomocą dziwnie chłodnych, mrożących barw.
Ekspozycja Białynickiej – Biruły składa się z powiększonych odbitek zdjęć dzieci i niezwykle delikatnych wyrzeźbionych główek tych samych dzieci: Toni, Anulki, Stasia, Zosi i Frania. 
Rzeźby Zalewskiego, równie kruche, otwierają zupełnie inny świat – symboliczny i alegoryczny – w którym człowiek obdarzony jest ciałem takim, jaka jest jego dusza. Bywa więc odkształcony, przekształcony, czasem piękniejszy, czasem brzydszy, ale prawdziwszy, bo posiadający formę bezpośrednio odwzorowującą jego wnętrze.
Mirosław Sikorski prezentuje indywidualny styl malarstwa pejzażowego. Jego intensywne obrazy Chmury, Pole i chmury są jakby bezpośrednią ekspresją żywiołów, ich eksplozją.
Autoportret w łazience Wojciecha Kubskiego stanowi intrygujące połączenie pop-artu z hiperrealistycznym ujęciem szczegółu przefiltrowanego przez osobiste emocje.
Dwa duże płótna Magdaleny Siejko szare Ikar i czerwone Zasłona odsyłają do stylu malarstwa Francisa Bacona z charakterystyczną dla niego deformacją i rozmyciem.
Swoje obrazy prezentuje też Kinga Salwińska znana stałym bywalcom Modulora z wielkanocnej wystawy Ale Jajo. Pokazywane teraz obrazy stanowią stylistyczną i tematyczną kontynuację ówczesnego cyklu Walka kogutów.
W tym partnerskim projekcie bierze udział wielu innych młodych, utalentowanych polskich artystów, a ich prace można oglądać i nabywać do 25 sierpnia.
 
 
   
 

      
 Wybrane prace:
 

   
   
 
 
 
 

    
Wystawa czynna do 25 sierpnia 2004
   
   
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl           



Galeria prac


Powrót