Olgierd Pikiewicz - malarstwo - Traffic Galeria




Olgierd Pikiewicz na równi wypowiada się w plastyce i w poezji. Jest samoukiem, a malarstwem zajmuje się od 1989 r. Wernisaż w Galerii Traffic był okazją do prezentacji zestawu jego prac malarskich, któremu towarzyszył fryz z wydrukiem form poetyckich.

Pikiewicz uprawa malarstwo abstrakcyjne, tworzy obiekty i kolaże. Inspiracją jego sztuki jest świat przyrody: zapamiętane krajobrazy i przetworzenia pejzaży. Kiedy trafiają - już w zsyntetyzowanej formie - na płótno, aluzje do rzeczywistości przestają być rozpoznawalne. Wtedy zasadami kompozycyjnymi zaczyna rządzić kolor. Napięcia konstrukcji malarskiej w zasadzie nie istnieją, całość stanowi jednolitą, zwartą formację, dalekie echo all-over, budowane kolorem. Bo właśnie kolor konstytuuje płótna Pikiewicza, są nim przepełnione. 

Tytuł wystawy jest zdaniem artysty kluczem, zachęcającym do przekraczania barier realnego postrzegania materii obrazu. Pikiewicz w poetycki sposób określając swoje malarskie credo uważa, że nie jest sztuką odtworzyć rzeczywistość, lecz osiągnąć takie napięcie sytuacji, aby poprzez chwilę duchowych wzruszeń namalować zapach zapamiętując jedynie wrażenie. 
Olgierd Pikiewicz wystawia dużo i intensywnie. Jego prace, zwłaszcza w Warszawie, można oglądać często. Niemniej wystawa w Trafficu wydaje się być szczególna, ponieważ zgrupowane na niewielkiej przestrzeni liczne, wielkoformatowe obrazy tworzą niezwykła intensywność przekazu, otaczają widza ze wszystkich stron i napierają na niego, zmuszając do wniknięcia w tę twórczość bardziej, niż w trakcie innych, inaczej zaaranżowanych prezentacji prac artysty.

 
 
 
 
 

 Wybrane prace:
   
    

 


     

     

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Olgierd Pikiewicz (ur. 1971 r.) jest samoukiem. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, USA i Szwajcarii. Brał także udział w ponad 20 prezentacjach zbiorowych na terenie Polski, Węgier, Niemiec, Holandii i Francji. Współpracuje z Galerią SD z Warszawy i Galerią Irene Sagan w Essen. Jego prace znajdują się w kolekcjach LG Petro Bank, Seat Iberia Motor Company Warsaw, Nokia, Alcatel, PKO i w zbiorach prywatnych.

Wystawa czynna do 28 listopada 2006

________________________________
Tekst: Agnieszka Gniotek
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót