Otwarcie Galerii IBIS oraz wernisaż T. Dębskiego



 
Galeria IBIS, to zaadaptowane, „przerobione” pomieszczenia magazynowe, które z przemysłowych składów stały się zgrabną przestrzenią wystawienniczą. Galeria została pomyślana i zorganizowana szalenie schludnie i funkcjonalnie. Jej zewnętrzny design tchnie antykiem a otoczenie, ogrodowymi kompleksami pałacu Burbonów. I to, co niewątpliwie ją wyróżnia na tle innych galerii, to zewnętrzna galeria ogrodowa.

Owa "Wyspa kulturalna" jak mówi o galerii gospodarz Mirosław Sulkowki ma na celu popieranie i popularyzowanie sztuki poprzez organizowanie wernisaży dla wschodzących młodych talentów jak dla artystów już uznanych. 
Artysta pragnie stworzyć niezależne Centrum wymiany doświadczeń twórczych zarówno dla artystów polskich jak i zagranicznych, w ten sposób Galeria stać się ma pomostem między Niziną mazowiecką a Europą.
 
  
  
  
  
 
Uświetniająca otwarcie galerii wystawa Tadeusza Dębskiego, to malarstwo wielkoformatowe, gdzie elementem dominującym jest roślinność w ciepłych stonowanych kolorach. Obrazy przywodzą na myśl florystyczne zamiłowania Klimta i „niespokojną” fakturę dzieł Muncha. Budzą niepokój, ale i wzniecają entuzjazm życia. Funkcjonują i oddziałują na wrażliwym styku kojącej tajemniczości i pobudzającej realności.
    
    
  
  
 
 
Podobnie ma się rzecz z rzeźbą Mirosława Sulkowskiego, która „działając” gdzieś na pograniczu dydaktycznego symbolizmu, wzornictwa przemysłowego oraz dokumentalnego realizmu, prowokuje mistyczne przeżycie w racjonalnej rzeczywistości. Jednocześnie artysta jest silnie zakorzeniony w tradycji sztuki greckiej i łacińskiej (Praksyteles, A Rodin) a i nie obce mu są wpływy sztuki egzotycznej wywodzącej się z Australii i Nowej Zelandii, gdzie rzeźbiarz spędził wiele lat.
 
  
 
  
  
Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz tańca flamenco, liczne smakołyki oraz sztuczne ognie.
„W dzisiejszych czasach” – czytamy w materiałach promocyjnych – „naznaczonych zbyt agresywnym naporem kultury masowej, zadaniem galerii jest dostarczanie przyjemności płynącej z obcowania ze sztuką i przyrodą”. Jeśli dołożymy do tego jeszcze inne działania artystyczne planowane w galerii IBIS, to ma ona szanse stać się prawdziwą „wyspą kulturalną”. 

   
   
 

 Wybrane prace prezentowane na wystawie:
  

 
 
MIROSŁAW SULKOWSKI
  
 
     
    
     
    
    
    
     
      
    
__________________________________
 
 
TADEUSZ DĘBSKI 
  
     
   
 
   
 
 
   

  
 
 Noty biograficzne:

  

Mirek Sulkowski rozpoczął swoją karierę artystyczną na Antypodach, gdzie ćwiczył swój warsztat rzeźbiąc m.in. popiersia nowozelandzkich polityków. Sięgał po różne materiały - pracował w kamieniu, stali i drewnie. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach 
w Sydney, Perth i Auckland. Stworzył liczne popiersia współczesnych polityków nowozelandzkich. Przedstawienia historycznych postaci nowozelandzkich, które wyszły 
z pod jego dłuta trafiły do muzeów.
 
Po powrocie do Polski w 1990 roku na parę lat porzucił swoją działalność artystyczną, aby zostać przedstawicielem znanej niemieckiej firmy Brita. Osiągnął sukces zawodowy, będąc jednak artystą z „krwi i kości” porzucił intratny biznes i całkowicie oddał się swojej rzeźbiarskiej pasji. 
 
Współczesne prace Mirka to między innymi rzeźba ogrodowa, wpisująca się w tradycję oswajania ludzkiego otoczenia, rzeźba czerpiąca natchnienie z duchowości starożytnych lapidariów i japońskich ogrodów wyrosłych z filozofii Zen. Rzeźba w ogrodzie ma tu walor nie tylko dekoracyjny; co kontemplacyjny - zatrzymujący myśl, pozwalający na wyciszenie. Zatem nie krasnale i muchomorki, które zaludniają pobocza dróg wiodących przez Polskę, ale syntetyczne , czyste formy i szlachetność kamienia stanowią przestrzeń artystyczną, w której Mirek perfekcyjnie się porusza. 

____________________________________
  
 

 
 
Tadeusz Dębski
maluje obrazy od 10 lat. W tym czasie wykonał ok 700 obrazów z czego 600 znalazło nabywców na całym świecie. Obrazy prezentowane są tylko w jego galerii autorskiej w Wilanowie oraz na spektakularnych wystawach.
Maluje farbami olejnymi i akrylowymi na płótnie i płytach, przeważnie duże formaty. Wiele obrazów Tadeusza Dębskiego znajduje się w miejscach publicznych.
Na każdym obrazie - który jest zawsze kompozycją kwiatową /roślinną/ - znaleźć można sylwetki pogodnych osób, akty kobiet, pejzaże leśne i miejskie. Czystość barw stosowanych przez Tadeusza Dębskiego powoduje, że jego obrazy są bardzo dekoracyjne i radosne.
  
  
Tadeusz Dębski jest założycielem Fundacji Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego i autorem koncepcji założenia pomnikowego w Wilanowie. Jest twórcą 9-metrowej "Buławy Sobieskiego" [jednej z dwóch części pomnika] Wykonał też kilka rzeźb w kamieniu i brązie. Tadeusz Dębski jest tancerzem i animatorem kultury Tanga Argentyńskiego.Motywy tańca tanga argentyńskiego często można znaleźć na jego obrazach.
Aktualnie (2002/2003) Tadeusz Dębski wraz ze Stowarzyszeniem Tanga Argentyńskiego w Polsce przygotowuje Europejskie Festiwal Tanga w Warszawie, którego częścią będzie wystawa 30 nowych obrazów artysty.

    
Wystawa czynna do 17 czerwca 2003
   
 
Tekst i zdjęcia: Łukasz Wójcicki
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl 
  



Galeria prac


Powrót