Pejzaż, pejzaż... i po raz trzeci - pejzaż!

Wernisaż: 2014-10-03 17:00:00


Nie-widoki. O pejzażu współcześnie, to ósma edycja wystawy kuratorskiej, prezentującej polskie malarstwo współczesne w cyklu „Bielska Jesień”. Wystawa kuratorska odbywa się co dwa lata na przemian z otwartym konkursem dla malarzy - Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Tym razem Galeria Bielska BWA zaprosiła do przedstawienia autorskiej wystawy kuratorkę Jolantę Ciesielską, która zrealizuje swój projekt mający uzupełnić widzenie malarstwa pejzażowego. Pojęcie „krajobrazu”, poza nowoczesnym odzwierciedleniem pejzażu sensualnego - zaobserwowanego, autorka koncepcji poszerza o pojęcie „pejzażu metafizycznego, surrealnego, pejzażu-rekonstrukcji oraz pejzażu religijnego”.
Przy wyborze prac na wystawę Jolanta Ciesielska nie kierowała się „zwykłą”, odtwórczą  reprezentacją rzeczy i zjawisk, ale różnymi estetykami i postawami artystów wobec pejzażu.
Nie widoki konkretnych miejsc, lecz ich aura oraz sposób zaistnienia wyselekcjonowanych przez artystów składowych tego pejzażu były powodem mojego zajęcia się tematem, bardzo rzadko podejmowanym przez dzisiejszych kuratorów wystaw, jakim jest pejzaż współczesny i jego interpretacja. Idealizm i realizm, postindustrialna utopia, surrealistyczne kompozycje, symboliczne i metafizyczne odniesienia, geometryczne rytmy, abstrahowanie od natury lub szukanie w jej kształtach wzorców idealnego piękna – tak różne estetyki i postawy interpretacyjne zamierzam zaprezentować na wystawie. Zaprosiłam do niej najznamienitszych artystów średniego i najmłodszego pokolenia z całej Polski, a nawet dwóch polskich artystów mieszkających i tworzących poza jej granicami, lecz stale utrzymującymi kontakt z naszym krajem - mówi Jolanta Ciesielska, kuratorka wystawy.
Do udziału w wystawie kuratorka zaprosiła 17 artystów - są to: Rafał Borcz, Józef Czerniawski, Aleksandra Gieraga, Krzysztof Gruse, Dora Hara, Elżbieta Kapusta-Kozera, Mirosław Koprowski, Piotr C. Kowalski, Aleksander Kozera, Roman Lipski, Mariusz Mielęcki, Robert Motelski, Bartłomiej Otocki, Anna Reinert, Aleksander Ryszka, Artur Trojanowski i Mariusz M-city Waras.
Przygotowanie koncepcji wystawy zostało powierzone Jolancie Ciesielskiej, doświadczonej kuratorce pracującej jako freelancer, związanej od wielu lat współpracą z Galerią Bielską BWA. Absolwentka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (dyplom w 1985 roku), autorka licznych tekstów krytycznych z dziedziny sztuki współczesnej, kuratorka wielu wystaw, charakteryzuje się  ogromną wiedzą na temat współczesnego malarstwa polskiego, które zna z autopsji, szerokich badań i osobistych kontaktów z artystami. Jolanta Ciesielska zaproponowała wystawę „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie”, która jest wynikiem jej długoletnich badań, dotyczących tego niemal wypartego ze sztuki współczesnej motywu, jakim jest pejzaż. Jednak proponuje odmienne od tradycyjnych spojrzenie. Wystawa prezentowana w mieście, gdzie przez ponad 20 lat, w latach 1960-1980, królował pejzaż w wykonaniu artystów Grupy Beskid, jak np. Kazimierza Kopczyńskiego czy Ignacego Bieńka, co nie pozostało bez wpływu na miejscowe środowisko plastyczne - ma szansę stać się ciekawą konfrontacją z tradycją realistycznego obrazowania pejzażowego. Tym samym projekt ten jest kolejnym etapem dopełniającym obraz autorskich odczytań współczesnego malarstwa w Polsce, jakim stał się cykl kuratorski „Bielskiej Jesieni” w Galerii Bielskiej BWA - mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.



Powrót