Polen Kommt. 12 Malarzy z Polski - Lipsk




Po Berlinie, Kilonii, Aachen, Krefeld, Kolonii i Bonn przyszła kolej na siódmą edycję projektu „POLEN KOMMT. 12 Maler aus Polen. 12 malarzy z Polski”. Wystawa została pokazana w Lipsku w zabytkowym Stadtische Kaufhaus, gdzie odbywały się pierwsze Targi Lipskie, na Starówce, niedaleko Rynku głównego i na przeciwko Uniwersytetu Lipskiego. Na powierzchni blisko 1000 m2 w muzealnej atmosferze przestronnych, białych sal, kuratorzy: Krzysztof Stanisławski i Dorota Kabiesz, zaprezentowali 60 obrazów dwunastu malarzy.





W głównej sali zawisły ogromne prace Eugeniusza Minciela, mieszkającego od lat w malowniczych Księżycach pod Wrocławiem, malowane „prześcieradło” Henryka Cześnika z Sopotu, ponadto seria obrazów Ryszarda Grzyba, „Portrety trumienne” Marka Sobczaka i 4 obrazy Ewy Miazek (cała trójka warszawiaków), a także dwa dużoformatowe obrazy ekspresjonisty w Obornik Śląskich pod Wrocławiem, Zdzisława Nitki, oraz dwa mniejsze obrazy tego autora ryte i malowane na sklejce.



W środkowej sali szczególną uwagę przykuwały 3 mistrzowskie obrazy Ewy Zawadzkiej oraz prace Ireneusza Walczaka i Zbigniewa Blukacza (trójka artystów z Górnego Śląska).
  


Dwie ostatnie sale gromadziły obrazy bliskie nurtowi surrealizującemu w polskiej sztuce współczesnej: bogate i zaskakujące animistyczne wizje Zbigniewa Gorlaka z Sopotu oraz dowodzące skrajnego braku jakichkolwiek barier czy ograniczeń wyobraźni oraz – idącego z nimi w parze - mistrzostwa w operowaniu formą malarską – 5 bajecznie kolorowych obrazów Krzysztofa Skarbka z Wrocławia. W salach tych zawisły również „sofy” i „martwe natury” Mariusza Dąbrowskiego, urzekające minimalistyczną dyscypliną i rezerwą, doskonale wypadającą w zestawieniu z wybujałymi wizjami Gorlaka i Skarbka. 



  

W uzupełnieniu tej części ekspozycji zaprezentowany został banner, przedstawiający rzeźby Zbigniewa Frączkiewicza ze Szklarskiej Poręby, znanego przede wszystkim z cyklu „Ludzi z żelaza”, jednego z najważniejszych cykli rzeźbiarskich w ostatnich 20 latach rozwoju polskiej sztuki. Wszystko wskazuje na to, że „Żelaźni” zostaną zaprezentowani w ramach projektu „POLEN KOMMT” w kwietniu i maju 2006 r. w klasycznych plenerach pałaców w Bad Muskau (Łęknicy) na granicy niemiecko-polskiej. 

Projekt „POLEN KOMMT” realizowany jest w ramach „Roku Polski w Niemczech” 2005-06 pod patronatem Ambasadora RP w Niemczech.

zobacz także: POLEN KOMMT w Berlinie



________________________________
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Stanisławski
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót