PoPleneriada

Wernisaż: 2015-01-28 18:00


Jedną z form działania Galerii STALOWEJ, ważną niemal tak samo, jak przygotowywanie wystaw i wydawanie katalogów, jest organizacja plenerów malarskich krajowych i zagranicznych. Już w pierwszym roku działalności odbyło się ich aż pięć. W drugim, czyli 2014 - kolejne.
Plenery organizuje wiele galerii i instytucji artystycznych, jednak tylko STALOWA zaprasza na Pleneriady. To oryginalna, autorska idea Krzysztofa Fabijańskiego, który postanowił zapraszać do Kazimierza nad Wisłą wybitnych profesorów i ich studentów z najważniejszych polskich uczelni artystycznych. W trakcie tych spotkań młodzi twórcy całymi dniami pracują, a wieczorami prezentują swoją twórczość w serii wykładów. Poza tym Fabijański wprowadził system współzawodnictwa, dzięki któremu studenci każdej uczelni rywalizują ze sobą o tytuł najlepszej akademii sztuki, oczywiście w ramach Pleneriad.
W ciągu dwóch lat odbyły się cztery tego typu spotkania. W 2014 starły się ze sobą na III Pleneriadzie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie pod wodzą prof. Stanisława Baja, Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie po opieką prof. Tomasza Zawadzkiego, oraz - po raz pierwszy zaproszona z zagranicy - Akademia Sztuk Pięknych ze Lwowa z prof. Michajlem Bezpalkivem; a na IV Pleneriadzie: znów uczelnia lubelska, która wygrała edycję trzecią, tym razem pod kierownictwem prof. Marii Polakowskiej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach z prof. Kazimierzem Cieślikiem i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi z prof. Wojciechem Lederem.
Po zakończeniu każdej z Pleneriad odbyły się w siedzibie dawnego Kolegium Sztuk Pięknych lub w Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu wystawy poplenerowe, natomiast całorocznym podsumowaniem tych działań jest ekspozycja w Galerii STALOWA.
A już 4 lutego odbędzie się XI STALOWA Aukcja Młodej Sztuki, prac PoPleneriadowych - po raz pierwszy przeprowadzona jednocześnie w siedzibie Galerii jako aukcja „młotkowa” oraz online w czasie rzeczywistym.



Galeria prac


Powrót