W czwartek
22 sierpnia 2002, w siedzibie Domu Aukcyjnego Desa Unicum, przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, odbyła się
pierwsza po wakacjach, choć jeszcze w trakcie ich trwania aukcja antykwaryczna naszego rynku. W przedmowie do
katalogu 118 aukcji prof. Andrzej Ryszkiewicz napisał "…(oferta) wydaje mi się zdecydowanie interesująca i na bardzo wysokim poziomie. Np. olejny portret Augusta II z pałacu niegdyś Walickich w Małej Wsi pod Grójcem, albo dwie miniatury sygnowane Stieler (…) wysoko cenię sepię Piotra Michałowskiego przedstawiającą Napoleona na koniu i dwa znakomite wielkie rysunki Wyczółkowskiego z Teatrem na Wyspie w Łazienkach i północną pierzeją Rynku Starego Miasta. Oczy przyciąga pejzaż olejny Chełmońskiego czy obrazek rodzajowy Mroczkowskiego. Z rzeźby wystawiono - niespotykany na naszym rynku - posag z białego marmuru "Macierzyństwo" artysty węgierskiego E.
Moireta, a z rzemiosła artystycznego - porcelanę i okazałą bulierę neorokokową z puncami wrocławskimi. Tę listę mógłbym, oczywiście, ciągnąc dalej"
Prawie wszystkie wymienione przez prof. Ryszkiewicza obiekty znalazły nabywców. Sprzedano nieco ponad 40% wystawionych dzieł. Statystyka nie oddaje
jednak ciężaru gatunkowego sprzedanych dzieł. Obiekty dużej wagi sprzedano prawie wszystkie. Nie oznacza to deprecjonowania pozostałych. Tak
zwanych "wypełniaczy" w ofercie było niewiele. Lista katalogowa zawierała 108 pozycji, nie dała powodu
do uciążliwego maratonu licytacyjnego. Aukcję sprawnie i w dobrym tempie poprowadził prezes Desy Unicum Andrzej Ochalski. Rekordowe przebicie z 12 na 43 tysiące złotych uzyskał wczesny obraz Jana Lebensteina Kobieta we wnętrzu z 1956 r /olej na płótnie, 100,5x81 cm/ (poz. kat. 12).
Podwójne przebicie uzyskał bardzo dekoracyjny, "klasyczny" obraz Henryka Siemiradzkiego Rzymianka /olej na płótnie, 42x25,2 cm/ (poz. kat.
13) z 37 na 74 tysiące zł.
Ostro licytowano także obraz Józefa Chełmońskiego Poranne mgły /olej na tekturze, 24,8x38 cm/ (poz. kat. 38) uzyskując
blisko 3 krotne przebicie z 22 na 62 tysiące zł. Wymienić trzeba jeszcze sprzedaż chef-d`oeuvre aukcji - jak określił to dzieło prowadzący aukcję - obraz Wojciecha Gersona Śniegi w Tatrach w lecie /olej na płótnie, 101x72 cm/ (poz. kat. 56/). Tu już nie było spektakularnej licytacji. Obraz sprzedano za 68 tysięcy, przy wywołaniu za 60 tys.
Malarstwo współczesne, tradycyjnie już, sprzedawało się gorzej, "psując" statystykę sprzedaży. Odnotować należy sprzedaż - za cenę dwukrotnie wyższą od wywoławczej - obrazu przedwcześnie zmarłego krakowskiego artysty Zbysława Marka Maciejewskiego Pierrot /olej na płótnie, 151x91,1 cm/ (poz. kat.
42). Nie znalazły nabywców prace m. in. : Jana Dobkowskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Mikołaja Kasprzyka. Obrazy tych autorów miały umiarkowane
ceny. Obraz Kasprzyka, którego praca w zeszłym roku wzięła 1 nagrodę w konkursie Obraz roku /nagroda 100 000 zł!!!/ utrzymany w klimacie i poetyce nagrodzonej pracy, nie zyskał uznania publiczności.
Do ciekawostek należy także zaliczyć licytację koniaku MARTELL,
sprzed 1939r. Alkohol ten, w oryginalnej butelce, z tylko lekko
uszkodzoną etykietą, zmienił właściciela za cenę 1800zł
Podsumowując aukcję trzeba zapisać na plus skracanie listy obiektów wystawionych do licytacji. Spadek sprzedaży spowodował powiększenie ofert przez domy aukcyjne. Kalkulacja na zwiększenie obrotów i prowizji poprzez długą listę obiektów nie daje oczekiwanych rezultatów, raczej przyczynia się do negatywnej oceny całej aukcji, nuży uczestników licytacji, daje deprymujące wyniki/ były aukcje z 12-15 % sprzedażą oferty/. Miejmy nadzieję, że aukcje sezonu jesienno-zimowego nie uśpią publiczności. Omawiana aukcja zyskała dobre oceny wśród uczestników licytacji i publiczności. Obecni byli znani marszandzi, krytycy sztuki i kolekcjonerzy. Ofertę uznano za interesującą, wynik uważamy za więcej niż przyzwoity.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl