Renata Plaga i Tomek Sikora - Kobieta - Galeria Artinfo.pl

Wernisaż: 2008-11-25 19:00:00
"Ufać, być blisko, kochać, czy to potrzebne...skoro takie trudne. Jak uwierzyć, że jest czas na radość i doświadczanie piękna. "Kobieta" jest o dojrzewaniu człowieka do takiego wyboru. Pokazuje zwątpienia, lęki, wzloty bez złudzeń, ale z wiarą w człowieka."

"Kobieta" to tytuł wystawy multimedialnej Tomka Sikory i Renaty Plagi. Projekt, który łączy słowo, obraz fotograficzny i animacje fotograficzne, to kolejna odsłona działalności Galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny, wernisaż odbył się 25 listopada 2008. Mistrz fotografii Tomek Sikora kolejny raz udowodnił, że posiada niesamowity talent do zapisywania emocji. Esencją wystawy jest ukazanie natury kobiety, ale kobieta jest tylko punktem wyjścia. W poezji Renaty Plagi, która działa symultanicznie z obrazem Tomka Sikory, możemy doszukać się również pytań i odpowiedzi w formie męskiej. Taki zabieg artystyczny daje możliwość utożsamiania się kobiet i mężczyzn z poezją Plagi, idąc dalej można stwierdzić, że jest to projekt po prostu o człowieku i jego dojrzewaniu emocjonalnym.
26 fotografii to przedstawienie wszystkich stanów emocjonalnych, od radości do smutku. Modelki Sikory są pełne życia, młode, świeże. Na fotografiach zapisane są chwile, jak: poranne wstawanie z łóżka, nocne imprezy w klubach, młodzieńcze wygłupy, momenty zadumy, płacz nad stratą być może bliskiej osoby. 26 emocji zamkniętych w kadrach fotograficznych. Gdyby artysta zakończył projekt na samej fotografii, widz czułby niedosyt. Animacja fotograficzna, która tworzy ruchomy film opowiada nam historie ze zdjęć. Sikora dostosował animacje do fotografii. Odnajdziemy w tych dwóch mediach ten sam tajemniczy klimat, migotliwy, przymglony obraz, postaci ledwo zarysowane w ciemności lub wyjaskrawione przez światło. Sikora zarejestrował twarze, ręce, elementy ciała kobiety w taki sposób, że odbiorca od razu odczytuje niewerbalny przekaz - konkretny stan emocjonalny, nawet jeśli na fotografii widnieją tylko dłonie. Ciepłe, rozmyte kolory zaznaczone ziarnem uzyskał artysta fotografując przez plastik. Podobny efekt udało mu się stworzyć w animacji. Na wystawie, pod zdjęciami, widnieją impresje poetyckie Plagi. Szybki zapis, kilka słów na kartkach, kredą na ścianie, jakby na w pół nielegalnie. Słowa żyją najpełniej w filmie. Obraz wizualny dostrzegany jest przez emocje, umysł widzi słowa.One tworzą dopełnienie fotografii lub odwrotnie to fotografia jest dopełnieniem słowa. Plaga specjalnie operuje krótkimi zwrotami, każdy wyraz nasycony jest treścią. Współcześni żyją szybko, poezja wg Plagi ma być dostosowana do rytmu życia. Maksimum treści w minimalnej formie.
W filmie występuje jeszcze jeden artysta Cezary Skubiszewski. Bez jego muzyki, która spina obraz i słowo, nie byłoby końcowego efektu. Jest nim emocja, tym razem zarejestrowana w sercu i umyśle widza.

Galeria prac


Powrót