Roman Opałka - Musée d'Art Moderne w St. Etienne



 


Widok wystawy w Musée d'Art Moderne w St. Etienne, fot.: Ewa Izabela Nowak


Kiedy w kwietniu 1965 roku, czekając w kawiarni warszawskiego hotelu Bristol na spóźniającą się żonę - Roman Opałka dokonywał bilansu życiowego ( „słynne wydarzenie”, które poprzedziło opracowanie przez artystę jego koncepcji liczonych obrazów) - trudno było sobie wyobrazić, że ten podówczas niespełna 34-letni artysta stanie się wiele lat później w niekwestionowany sposób jednym z najsłynniejszych żyjących polskich artystów, cieszącym się uznaniem najwybitniejszych światowych krytyków i historyków sztuki.

Ale najprawdopodobniej jeszcze trudniejsze było do przewidzenia jak potoczy się historia Europy, która w połowie lat 60. zdawała się definitywnie być podzielona politycznie na Wschód i Zachód. O ile zachodni intelektualiści w połowie lat 60. ubiegłego wieku nie kryli swoich prokomunistycznych sympatii - o tyle ich „wschodni koledzy” marzyli o uwolnieniu się z życia w absurdalnym otoczeniu. Roman Opałka wielokrotnie podkreślał, że pozornie „absurdalny” program, w który zaangażował się do końca życia - mógł powstać w otoczeniu, w którym nie istniała nawet namiastka rynku sztuki, a artystom została przyznana absurdalna rola dekoratorów, którzy nie powinni przekraczać niebezpiecznych granic pozornie wyznaczonej im wolności. Mapa polityczna Europy w ciągu ostatnich dwudziestu lat uległa wielu kolejnym zmianom, przestała istnieć dwubiegunowa polaryzacja, a program artystyczny Romana Opałki definitywnie jest postrzegany w kategoriach uniwersalnych, daleko przekraczających schematyczną konfrontację Wschód-Zachód. Natomiast sam fakt, że program artystyczny tak bardzo konsekwentny, tak bardzo oryginalny i w niekwestionowany sposób wpisujący się w światową sztukę współczesną z uniknięciem ograniczającej i niemiłej kwalifikacji do peryferii artystycznych powstał w kraju za „żelazną kurtyną” jest chyba rzeczą najbardziej frapującą i godną podziwu dla większości środowiska artystycznego krajów zachodnich, często jeszcze z nieufnością przyjmujących twórczość artystyczną „przybyszów ze Wschodu”. 


Roman Opałka na tle swoich autoportretów fotograficznych, fot.: dzięki uprzejmości Musée d'Art Moderne w St. Etienne


Galeria prac


Powrót

Artinformacje
Serwis Informacyjny Artinfo.pl
biuro@artinfo.pl
Godziny otwarcia:
Roman OPAŁKA

Wojnę spędził w Niemczech, w 1945 roku powrócił do Francji, rok później do Polski. W 1950 roku ukończył studia na łódzkiej PWSSP, a w latach 1950-1956 studiował na warszawskiej ASP. Jest grafikiem i malarzem, od 1965 działający we Francji, przedstawiciel konceptualizmu; początkowo tworzył kwasoryty (m.in. seria Opisanie świata); później kompozycje przestrzenne z płótna, zwane "poduszkowcami"; od 1965 zaczął pokrywać płótna, nazywane przez siebie "detalami" rzędami kolejnych cyfr, zaczynając od jedynki (pierwszy został zapisany liczbami od 1 do 35327), co ma oddawać upływ czasu; płótnom towarzyszy fotografia twarzy artysty ukazująca oznaki starzenia się i nagranie jego głosu. Jest laureatem wielu nagród, między innymi: Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida; brał udział w Biennale w Sao Paulo (1969 i 1977), Documenta w Kassel (1977), Biennale w Wenecji (1995).
 

Inne wydarzenia Galerii
27 lutego - 03 marca
38. Międzynarodowe Targi...
W ARCO 2019 wzięły udział 203 galerie, tegorocznym…
21 - 23 września
WarsawByArt 2018 - Festiwal...
Już po raz drugi spotykamy się podczas WarsawByArt,…
08 września - 30 maja
Ząbkowska 9, odlatujemy! -...
Cała ze srebra, futurystyczna fasada kamienicy od kilku dni…
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl