Ryszard Lech - Pikselowy świat

Wernisaż: 2013-11-06 18:30:00


Wprost z Muzeum Narodowego w Gdańsku do Galerii Qadrat przeniosła się wystawa twórczości Ryszarda Lecha. Niezwykła jest technika, w jakiej powstały prezentowane obrazy świata w pikselach, jak i sama postać artysty. Ten oryginalny język malarski został stworzony przez Ryszarda Lecha, zanim znalazł kontynuatorów, bądź naśladowców. Malarstwo pejzażowe artysta łączy ze strukturą geometryczną. Obrazy Lecha składają się z małych części składowych, komórek, czy jak mówimy dzisiaj, pikseli, z których każda jest inna, w inny sposób nasycona barwą, a które wszystkie razem tworzą harmonijną przestrzeń pełną koloru - tak opisała syntetycznie wystawę Joanna Dembowska, właścicielka Galerii Qadrat.
Nieżyjący już artysta, zapoczątkował karierę artystyczną Złotym Medalem i nagrodą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w roku 1939. Dwunastoletni wówczas, Ryszard został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Rysunkowego Dzieci na portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wojnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Szczególnie interesowało go liternictwo, czego rezultatem było stworzenie własnej czcionki, którą nazwał Antiqua Lecha. Ostatecznie, po okresie fascynacji rysunkiem, akwarelą, litografią, drzewo- i linorytnictwem, skupił się na malarstwie i wypracował swój własny styl, nazwany współcześnie malarstwem pikselowym.
Trudno jest pisać o obrazach, bo przecież nie są one przeznaczone do opisywania, ale do oglądania - to już słowa brata artysty, Medarda Lecha. Kompozycje te zaskakują przestrzenią i głębią obrazu.

Galeria prac


Powrót