Skarby z Odessy - Muzeum Narodowe w Krakowie




Ukrainę, leżący „po sąsiedzku” kraj, większość postrzega w dość jednoznaczny sposób, nieco zmieniony ostatnio za sprawą Pomarańczowej Rewolucji. O tym, że Odessa jest miastem ukraińskim niby każdy wie, ale wielu postrzega ją jako miasto „oddzielne”, „inne”, nie mówiąc już o trochę dalej leżącym Krymie, który z Ukrainą wydaje się nie mieć za wiele wspólnego. Prawdą jest, że Krym stanowi niezależną republikę, niemniej leżącą w granicach państwa ukraińskiego. Krym i Odessa były ważnym ośrodkiem historycznym, kulturalnym i ekonomicznym, których kulturę kształtowały liczne narodowości i wyznania.

W krakowskim Muzeum Narodowym prezentowane są obecnie najcenniejsze obiekty ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Odessie, gromadzącego zabytki z prehistorycznych i starożytnych osad i cmentarzysk położonych u północnych wybrzeży Morza Czarnego, ale też z niemal całego obszaru antycznej cywilizacji śródziemnomorskiej - z Grecji właściwej, Italii, Cypru. 
Pokazywanych jest ponad 500 eksponatów, z których najstarsze sięgają V tysiąclecia p.n.e., najmłodsze zaś - XIII wieku n.e. 

Zobaczyć można przede wszystkim zabytki znalezione w starożytnych osadach położonych na północno-zachodnich wybrzeżach Morza Czarnego - np. w Tyras, Nikonion, Olbii czy Pantikapeji. 
Wyróżnia się przede wszystkim grupa 106 obiektów sztuki złotniczej i jubilerskiej w postaci unikalnych naczyń, biżuterii i elementów stroju. 

Zabytki z kruszców szlachetnych uzupełnia wybór 44 rzadkich i cennych monet oraz grupa obiektów rzeźby cypryjskiej, uzupełniona o przykłady rzeźby greckiej i rzymskiej.
Najliczniej reprezentowana jest jednak na wystawie sztuka grecko-rzymska, w tym świetne przykłady ceramiki starożytnej (np. wazy czarno- i czerwonofigurowe czy czary megaryjskie), figurki terakotowe z najsłynniejszych warsztatów greckich (np. w Tanagrze) i z lokalnych pracowni krymskich, wybitne przykłady rzeźby monumentalnej, a także szkło i inne przedmioty rzemiosła artystycznego. 

Miejsce znalazły tu też zabytki scytyjskie i sarmackie wydobyte przez archeologów z licznych kurhanów pozostawionych przez te ludy na terenie południowej Ukrainy.
Wystawę uzupełniają zespoły obiektów szkła starożytnego, lampek, przedmiotów z gipsu i brązu.
Wystawa stanowi ciekawą ofertę dla szerokiego grona odbiorców, m.in. archeologów, historyków, fascynatów starożytności, czy wreszcie Ukrainy z Krymem, który do dziś pozostał magicznym i wielokulturowym obszarem geograficznym.
Ekspozycji towarzyszy cykl wykładów związanych z tematyką wystawy.

 
  
  
     
  
  

 

Wystawa czynna do 4 czerwca 2006
________________________________
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót