Tadeusz Sumiński - Fabryka i forma

Wernisaż: 2010-04-01 19:00:00
Galeria Asymetria na wystawie Tadeusz Sumiński Fabryka i forma. 
Fotografie zakładów przemysłowych prezentuje prace wybitnego fotografa ukazujące wnętrza polskich fabryk.

Tadeusz Sumiński - honorowy członek ZPAF-u - w swojej twórczości zasłynął z fotografii krajobrazowej, w tym studiów nieba. Tworzył fotografię tradycyjną, nawiązującą do estetyki bułhakowskiej. Dlatego też niezwykle ciekawe i zaskakujące wydawać się mogą prace stworzone w okresie reporterskiej działalności artysty.

Po śmierci Sumińskiego Fundacja Archeologia Fotografii postanowiła pokazać część opracowywanego aktualnie archiwum artysty. Eksponowane w warszawskiej galerii fotografie powstały w latach 60., kiedy Sumiński pracował w edycji miesięcznika Polska skierowanej do krajów afrykańskich i azjatyckich. W tym okresie Sumiński sfotografował liczne zakłady przemysłowe w Polsce m.in. Hutę Warszawa, Zakłady Azotowe w Mościcach, Pafawag we Wrocławiu, czy pokazywane na wystawie dwie większe serie zdjęć z Zakładu Tytoniowego w krakowskich Czyżynach oraz z Raciborskiej Fabryki Kotłów. Obok wiodącej w tym czasie tematyki przemysłowej fotograf realizował dla magazynu wiele innych tematów m.in. zdjęcia z wystaw, tematy rolnicze, przyrodnicze, a także dokumentacje spotkań z dyplomatami i gośćmi z Afryki i Azji.

W warszawskiej galerii zaprezentowano jedynie wybrane przez fotografa prace autorskie - odbitki i stykówki. Zdjęcia te różnią się od tych wybieranych przez redakcję  miesięcznika Polska – preferującą przedstawienia ludzi pracujących przy maszynach i widoki hal produkcyjnych. Na odbitkach Sumińskiego przeważają ujęcia o charakterze ćwiczeń formalnych. Cechują się one precyzyjną kompozycją, rejestrowaniem rzeczywistości „z bliska”, ukazywaniem wycinków architektury, detali, fragmentów maszyn, czy produktów przemysłowych. Fotografie skupione na detalu, formie i fakturze, na pierwszy rzut oka wydają się być pracami wręcz abstrakcyjnymi.

Wystawa Fabryka i forma ukazuje nam nowe oblicze twórczości tego wybitnego fotografa. Pokazane w Asymetrii prace odbiegają od znanego nam sposobu fotografowania Sumińskiego - „romantycznych” pejzaży i studiów nieba. Pracując dla miesięcznika „Polska” obok prac o charakterze czysto dokumentacyjnym, artysta potrafił stworzyć także fotografie o niezwykle artystycznym wyrazie.



Powrót