Tadeusz Szpunar - Galeria dylag.pl w Krakowie




Inauguracyjną wystawą Tadeusza Szpunara Galeria dylag.pl otworzyła swoje podwoje w Krakowie. Nowo otwarta galeria jest kontynuacją działalności Galerii „Kontur”, która dotychczas mieściła się przy ul. Stolarskiej 1 (pisaliśmy o niej przy okazji wystawy Mieczysława Janikowskiego w ubiegłym roku). Nowa siedziba zaprasza na Grodzką 6. Zamierzeniem galerii jest prezentowanie ciekawych zjawisk występujących w polskiej, a zwłaszcza krakowskiej sztuce, ze szczególnym naciskiem na lata 40., 50. i 60. XX wieku. Zmiana miejsca siedziby galerii wydaje się korzystna, przede wszystkim z uwagi na większą przestrzeń wystawienniczą. Mogą w niej zaistnieć prace Tadeusza Szpunara, co byłoby trudne w miejscu poprzednim.


Choć z wykształcenia rzeźbiarz, twórczości swojej nie ogranicza tylko do tej dziedziny sztuki. Pokazane jego prace - tak rzeźbiarskie, jak i obrazy-obiekty - pochodzą z lat 60. i 70. XX wieku. Można powiedzieć, że ich punktem wyjścia była figuracja, z której wywodzą się dzieła późniejsze, niefiguratywne, a droga ich była płynna i logiczna, na co zwraca uwagę sam artysta. Jego rzeźby są oszczędne w formie i proste, ale w prostocie tej leży siła i wyczuwalna czystość formy. Obiekty-obrazy, operujące geometrią, przede wszystkim kwadratem i kołem, wywołują podobne skojarzenia. Brak tu „przegadania”, którego niektórym tak ciężko uniknąć, przerostu formy nad treścią. Obrazy są czyste, proste, wręcz konstrukcyjne i logiczne. 

Twórczość Tadeusza Szpunara od lat 50. po 70. podzielić można na dwie fazy. Pierwsza osadzona w figuracji, obejmuje grupę „Głów” i „Torsów”. Głównym wątkiem była postać ludzka w rozmaitych układach form, zbliżonych do umownych znaków. Wyrażał poprzez nie nastroje, przemijanie, czy trwanie. Materiały, jakich używał to kamień, marmur, drewno - potęgujące wyraz metaforycznych treści.

Druga faza obejmuje obiekty przestrzenne - wspomniane wyżej obiekty-obrazy, w których do głosu dochodzi fascynacja artysty zależnościami geometrycznymi. Jest to cykl „Rozważań nad kołem i kwadratem”. W nich łączy artysta różne materiały, takie jak płótno, drewno, blachę miedzianą, mosiężną i żelazną. W niektórych kompozycjach pojawiają się motywy symboliczne.

Rzeźby uczył się Szpunar u najwybitniejszych pedagogów i artystów - dyplom uzyskał w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Będąc na V roku ASP, wraz z kolegami założył w Rzeszowie Grupę XIV, której celem było propagowanie sztuki na prowincji. Postanowił jednak iść własną drogą. Pozostał w Krakowie, gdzie do dzisiaj mieszka i tworzy.

 
    

 Wybrane prace:
   
    


  
  
  

 
  
 Nota biograficzna: 

        

Tadeusz Szpunar - ur. 3.11.1929 roku w Soninie k. Łańcuta. Studia w pracowni prof. X. Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w latach 1950-1956. W 1955 był współzałożycielem Grupy XIV. Debiutował na wystawie „Xawery Dunikowski i jego uczniowie” w Warszawie 1955 r. Od tego czasu eksponował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Realizuje rzeźby związane z architekturą, głównie sakralną - od 1960 r. Prace m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie, oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.


 

Wystawa czynna do 31 marca 2006
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana dla Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót