Warszawa - Jesień 1939r. - wystawa fotografii




W dzień po 66 rocznicy wybuchu II wojny światowej otwarto w warszawskich Łazienkach Królewskich w budynku Podchorążówki wystawę fotografii wykonanych jesienią 1939r. w okupowanej Warszawie.
Warto znaleźć czas na odwiedzenie Podchorążówki. Nie jest to bowiem tylko jeszcze jedna rocznicowa wystawa ukazująca poprzez dokument martyrologię i bohaterstwo Warszawy. Prezentowane fotografie, po raz pierwszy publicznie pokazane w Polsce wykonał - najprawdopodobniej - niemiecki żołnierz stacjonujący w Warszawie. O losach tego interesującego zbioru, organizator wystawy Grupa Wydawnicza Polskapresse informuje w katalogu : "... Zdjęcia zostały odnalezione dopiero pół wieku po zakończeniu wojny, w bawarskiej miejscowości Pasawa. W 1993 roku pasawski fotograf znalazł zrolowane negatywy w kartonie po butach na strychu jednej z kamienic. Odnalezione fotografie stanowiły niezwykle ciekawy materiał dokumentujący Warszawę na początku wojny. Doceniając wartość fotografii dr Axel i Angelika Diekamann, właściciele Verlagsgruppe Passau, w skład której wchodzi Grupa Wydawnicza Polskapresse, odkupili je od znalazcy. Zdjęcia, jako dokument tamtych czasów, zostały bardzo wysoko ocenione przez historyków z m.in. Uniwersytetu w Karlsruhe, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie i Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. 
Do dziś nie wiadomo, jak zdjęcia znalazły się w Bawarii. Możliwe, że autor zdjęć oddał je do wywołania podczas swojego urlopu w Pasawie. Pomimo wielokrotnych publikacji w mediach niemieckich, nie zgłosił się jednak nikt, kto mógłby wyjaśnić pochodzenie tych zdjęć."

Trzeba przyznać, że autor pokazanych na wystawie zdjęć miał doświadczenie fotograficzne i niezły, jak na ówczesne lata sprzęt. Z pokazanych fotografii nie przebija nuta triumfalizmu czy pogardy dla wroga. Interesują autora przede wszystkim ludzie. Sporo tu portretów typów ludzkich utrwalonych w codziennym życiu. Widzimy na zdjęciach też skutki bombardowań. Tak w okaleczeniu miejskiej zabudowy, jak i w grobach wykopanych na skrawkach trawników. Ciekawość i chęć utrwalenia życia pokonanego miasta, to chyba główne motywy amatora fotografa. Można powiedzieć, dobra, reporterska robota. Gdyby tylko nie te okoliczności. Wystawa to bardzo ciekawa. Warszawa i jej mieszkańcy w pierwszych tygodniach okupacji w obiektywie Niemca. Odnalezienie zbioru zdjęć, chęć ich zachowania, podzielenia się nimi z bezpośrednio zainteresowanymi, to współczesny, pełen dobrej woli wymiar wojennych zdjęć.

__________________
 
Organizatorami wystawy "Warszawa, jesień 1939" są Grupa Wydawnicza Polskapresse, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Muzeum Łazienki Królewskie. 

Patronat honorowy nad wystawą objęli Minister Kultury Waldemar Dąbrowski i Prezydent m. st. Warszawy Lech Kaczyński. 

Wystawie towarzyszą dwie publikacje: album ze zdjęciami oraz katalog wystawy. Album dostępny będzie w wybranych księgarniach warszawskich. 
Wystawa będzie prezentowana w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich w Warszawie, do 16 października 2005 roku, od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.00 - 16.00.

  
 
  
  
  
  
  

 Wybrane prace:
   
    


 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wystawa czynna do 16 października 2005
________________________________

  
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót