Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni - Samozapłon

Wernisaż: 2012-10-05 17:00:00
Do 18 listopada 2012 roku w Galerii Bielskiej BWA można oglądać 7. Wystawę Kuratorską „Bielskiej Jesieni” pt. Samozapłon, zrealizowaną według pomysłu Michała Suchory wyłonionego z propozycji nadesłanych na konkurs dla kuratorów.

Kilkadziesiąt prac 12 zaproszonych artystów – reprezentujących różne pokolenia i środowiska, tworzących w skrajnie odmiennych estetykach, pracujących w kraju i za granicą – zajmuje całą przestrzeń galerii: dwie sale wystawowe oraz hol na piętrze. W zamyśle kuratora dzieła każdego artysty – a zatem także poszczególne indywidualności twórcze – tworzą własne małe przestrzenie, autonomiczne względem siebie, niepotrzebujące punktów stycznych. To, co łączy prace, to tytułowy „samozapłon”, mający miejsce w pracowni każdego artysty, oznaczający inspirację twórczą, wyjątkowość i niepowtarzalność samego aktu tworzenia.

– „Każda wystawa kuratorska z cyklu „Bielska Jesień” próbuje dotrzeć  do istoty malarstwa, drąży sprawy koloru, światła, faktury, ale też znaczeń, symboliki, filozofii. Prace artystów prezentowanych na wystawie Samozapłon odnoszą się do wszystkich tych pojęć, a nawet je rozszerzają. Abstrakcje inspirowane naturą lub wręcz przez nią stworzone, powierzchnie o najróżniejszych fakturach, szeroki wachlarz użytych materiałów, łącznie z silikonem i emalią alkidową, subtelna kolorystyka, mistrzowsko wykorzystane światło. Ale też obrazy przedstawiające: martwe natury czy portrety o znamiennych tytułach, stawiające pytania w obszarze etyki, socjologii. Warsztat malarski poszerzony o fotografie i obiekty. Także wideo i literatura, jako dzieło wspólnie kreujące pewną rzeczywistość, wymyśloną, a więc nierealną, ale zanurzoną w prawdziwej historii i heroicznym okresie sztuki” – mówi o wystawie Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

– „Praca nad Samozapłonem uświadomiła mi, że wszelkie próby pogrzebania malarstwa jako medium archaicznego są przedwczesne. Wystawa w Galerii Bielskiej BWA pokazuje jego wielowątkowość i niewyczerpany potencjał – uznał kurator Michał Suchora.


W wystawie uczestniczą artyści: Adam Adach, Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska, Jarosław Fliciński, Joanna Janiak i Piotr C. Kowalski, Justyna Kisielewska, Tomasz Kowalski, Marzena Nowak, Katarzyna Przezwańska, Zbigniew Rogalski i Małgorzata Szymankiewicz.
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog (wersja polska i angielska) pod redakcją Michała Suchory.

Galeria prac


Powrót