Galeria Sztuki Art Reduta prezentuje wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. Otwarcie wystawy nastąpiło 10 grudnia 2005 w obecności wielu sympatyków artysty. Słowo wstępne do wystawy przygotowała Monika Małkowska, krytyk sztuki, dziennikarka
Rzeczpospolitej oraz Andrzej Pągowski, jeden z najpopularniejszych grafików polskich.
Na wystawie prezentowane są wszystkie rodzaje aktywności artystycznej Zdzisława Beksińskiego. Obejrzeć można grafiki komputerowe, rysunki, fotomontaże oraz obrazy olejne.
Warto zwrócić szczególną uwagę na rzadko pokazywane heliotypie i fotografie. Artysta w latach młodzieńczych bardzo interesował się sztuką mediów, rozważał nawet ukończenie szkoły filmowej. W prezentowanych fotografiach Beksiński pokazał się jako twórca dynamiczny, poszukujący własnego sposobu wypowiedzi artystycznej. Na wystawie nie mogło zabraknąć najbardziej typowych prac. Największe uznanie i popularność przyniosły Beksińskiemu prace olejne, pochodzące z „okresu
fantastycznego” (koniec lat 60-tych do początku 80-tych). Wielbiciele talentu Beksińskiego rozpoznają tu charakterystyczne, apokaliptyczne wytwory jego niepokojącej wyobraźni, których artysta nie interpretował, nie nazywał - nie tytułował, gdyż jak sam twierdził: „Znaczenie jest dla mnie bez znaczenia. Ważne jest co ukazuje się naszej duszy”.
Ostatnim etapem twórczej drogi artysty było zainteresowanie techniką komputerową, stąd na wystawie zobaczyć można, nazywane tak przez samego artystę, "komputerowe fotomontaże".
Wystawa przygotowana przez Art NEW media ma charakter przekrojowy. Zaprezentowano różnorodne prace z różnych okresów, przygotowano przegląd wszystkich technik artystycznych.
Prezentowana wystawa zawdzięcza swój kształt w dużej mierze Muzeum Historycznemu w Sanoku, skąd wiele prac zostało wypożyczonych. To oznacza także, że nie wszystkie prace przeznaczone są na sprzedaż, choć wiele innych interesujących prac - tak. Szczegółowych informacji udziela galeria. Zapraszamy!
Wybrane prace:
Nota biograficzna:
Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku. Od 1947 roku studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1952 roku uzyskał dyplom. Po ukończeniu studiów mieszkał w Krakowie i Rzeszowie, a w 1955 roku wrócił do Sanoka. W latach 1958 - 1965 był projektantem przemysłowym w Sanockiej Fabryce Autobusów. W 1958 roku rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, prezentując swoje prace na kilku wystawach. Pierwszym wielkim sukcesem Beksińskiego okazała się wystawa malarstwa i rysunku, zorganizowana w 1964 roku w Starej Pomarańczarni w Warszawie. W 1977 roku artysta wraz z żoną i synem przeniósł się do Warszawy. Zajmował się przede wszystkim malarstwem, a w latach dziewięćdziesiątych zaczął tworzyć także komputerowe fotomontaże. Zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku.
Wystawa czynna do 7 stycznia 2006
________________________________
Zdjęcia: Piotr Bylina - Art NEW Media
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl
Urodził się w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem olejnym, używając specyficznej sobie techniki. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie ,,okresem fantastycznym". W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty.
W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe.
Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku.
Inne wydarzenia Galerii
22 października - 18 listopada
Jan Młodożeniec -...
wernisaż: 22 października, godz. 14.00 Jan Młodożeniec…
18 - 31 sierpnia
Polscy malarze współcześni
Wystawa prac Tadeusza Dominika, Stanisława Fijałkowskiego,…
31 maja - 30 czerwca
Świat w oczach dziecka -...
Galeria Art Reduta prezentuje wystawę „Świat w oczach…
Ostatnio dodane relacje
19-07-2019
Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka KODY DNA
28-06-2019
Wernisaż wystwy fotografii poświęconych Korze
24-06-2019
Wystawa Konrada Jarodzkiego - Polowanie na węgorze
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl