Ze skarbca Krzysztofa Musiała

Wernisaż: 2016-03-18 18:00


Wystawa jest prezentacją dzieł malarzy wybranych z kolekcji Krzysztofa Musiała, związanych z warszawską Akademią. Znany kolekcjoner i mecenas sztuki planuje przekazanie w tym roku w depozyt ponad 100 dzieł wybitnych współczesnych artystów. Nim to nastąpi możemy oglądać szeroki wybór prac, które wzbogacą kolekcję Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W Sali Senatu prezentowane są prace uznanych malarzy i wieloletnich profesorów Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii, klasyków polskiej sztuki powojennej, takich jak: Jan Cybis, Eugeniusz Eibisch, Artur Nacht-Samborski, Aleksander Kobzdej, Tadeusz Dominik, Stefan Gierowski, Jacek Sienicki, Jan Tarasin i Rajmund Ziemski.

W Salonie Akademii natomiast zobaczyć możemy dzieła artystów kilku pokoleń i różnych nurtów sztuki - od klasyków współczesności, przez dojrzałych twórców debiutujących w latach 70. i 80. XX wieku, po artystów najmłodszej generacji. Znajdują się tu m.in. dzieła wywodzące się z kręgu abstrakcji - reliefy Henryka Stażewskiego, prace Ryszarda Winiarskiego, metafizyczne kompozycje Stefana Gierowskiego i kolorystyczne obrazy Tadeusza Dominika, a także minimalistyczne prace Koji Kamoji oraz opartowski obraz Wojciecha Fangora. Średnie pokolenie artystów reprezentują m.in. pejzaże Stanisława Baja, Tomasza Ciecierskiego, Leona Tarasewicza, Tomasza Tatarczyka i Wojciecha Zubali.

Kolejnym wątkiem łączącym pokolenia na wystawie są autoportrety i portrety artystów, które kolekcjoner z upodobaniem zbiera od lat. Prezentowany jest późny autoportret Wojciecha Fangora oraz ukryty w bogatym wnętrzu autoportret Łukasza Korolkiewicza. Nie zabrakło historycznych już obrazów należących niegdyś do Gruppy malarzy: Włodzimierza Pawlaka, Ryszarda Grzyba. Podwójnemu autoportretowi Jarosława Modzelewskiego towarzyszy obraz Antoniego Starowieyskiego, który reprezentuje najmłodszą generację artystów.

Wystawa malarstwa z kolekcji Krzysztofa Musiała stanowi doskonałą okazję do prześledzenia formalnych i intelektualnych wątków podejmowanych przez współczesnych artystów. Odzwierciedla indywidualne rozstrzygnięcia twórców w ramach określonych tematów. To spotkanie pokoleń wskazuje na nieustający dialog pomiędzy artystami kręgu warszawskiej Akademii.

 



Galeria prac


Powrót