Zofia Broniek - grafika i malarstwo - Galeria Pryzmat




Galeria Pryzmat ZPAP prezentuje rysunki i akwarele Zofii Broniek.

Karty papieru z akwarelą porozpinane są na ścianach przy pomocy drewnianych bieliźnianych spinaczy, niektóre tworzą formę tryptyku.
Patrząc na prace artystki to, co od razu dostrzega oko to czarne „ławice” punkcików zawieszone w pastelowych smugach farb. Kojarzyć się mogą z kosmosem, wodą, wszechświatem, wiecznością – wszystkim, co ponadczasowe. 

Takiego właśnie charakteru nabrały prace Broniek w połowie lat 80. Stały się uniwersalne, globalne. Wcześniej były to postaci ludzkie w znaczeniu jednostki, „najczęściej osadzone w bezimiennym, żyjącym własnym rytmem tłumie. We wcześniejszych grafikach jest to tłum do pewnego stopnia zindywidualizowany, dostrzec w nim możemy zarysy pojedynczych sylwetek (…). Jeżeli artystka decyduje się na bliższe przyjrzenie się jednostce, to mimo wszystko jest ona wciągnięta w system machinę, jakiś ogólny rytm, bieg”.

Od lat 80 tłum jawi się jako zbiór plam, punktów przypominających swym kształtem postaci ludzkie. Jest to zbiór ludzkich kształtów, które na płaszczyźnie poruszają się w jednym lub kilku kierunkach. „Można się zastanowić, czy otaczający nas obecnie ludzie, ciągle gdzieś spieszący się, goniący za czymś, nie są bezkształtnym zbiorem plamek i punktów widzianych oczyma Zofii Broniek”. Prace często mają charakter nieprzedstawiający. Są jednak dokładnie przemyślanymi kompozycjami, w których widoczna jest przestrzeń oraz ruch. Wartości te uzyskiwane są kredką, piórkiem, ołówkiem, temperą. Plamki tworzące „materię kosmiczną” są nieokreślone, żywe, biegną w jednym kierunku, skupiając się w określonym punkcie, rozpraszają się lub rozpadają.


  
 
     

 Wybrane prace:
   
    

 
  
     
  

   
 Nota biograficzna:

         


Zofia Broniek – ur. 1938 we Lwowie. Ukończyła krakowska ASP: malarstwo w pracowni prof. Adama Marczyńskiego, litografię w pracowni prof. Konrada Srzednickiego. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. Miała ponad 20 wystaw indywidualnych w Polsce, Norwegii, Szwecji. Brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych, m.in. w międzynarodowych biennale w Krakowie, Lublanie, Legie, Bradford, Frechen, Fradrikstad i międzynarodowych wystawach rysunku w Barcelonie Barcelonie Wrocławiu, a także prezentacjach sztuki polskiej w wielu krajach świata. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce i za granicą.

 
    
Wystawa czynna do 22 czerwca 2005
 
 
________________________________
Tekst i zdjęcia: Jolanta Gumula
Relacja przygotowana przez Artinfo.pl                   



Galeria prac


Powrót